Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) je v zaključni fazi priprave množičnega vrednotenja nepremičnin po novem sistemu, poskusne izračunane vrednosti nepremičnin pa bodo skupaj z novim predlogom modelov vrednotenja javno objavljene 1. oktobra. Lastniki nepremičnin pa bodo lahko od takrat naprej preko spleta preverili, kakšna je vrednost njihove nepremičnine na dan 27. junij 2019, oddali pripombe in predloge na modele, ki bodo za izračun vrednosti uporabljeni za njihovo občino.

Končne vrednosti bodo znana do konca marca 2020

Pripombe lastnikov bodo občine zbrale, se do njih opredelile in jih v obdelavo posredovale Gursu, kjer jih bodo pregledali in prilagodili, medtem ko naj bi jih vlada dokončno sprejela do konca marca 2020. Takrat bodo vsi lastniki nepremičnin po pošti dobili zbirno potrdilo o podatkih evidence vrednotenja, med katerimi bo pomembna predvsem vrednost.

Gurs: »Bolj, ko je trg pregleden, manjši so stranski stroški za udeležence na trgu, bodisi za prodajalce in kupce bodisi za tiste, ki opravljajo različne postopke, ali pri dedovanjih, vpisih v evidence in tako naprej.«

Vrednosti nepremičnin namreč po novem ne bodo več evidentirane v registru nepremičnin, ampak bo vzpostavljena nova evidenca samo vrednotenje nepremičnin. Med drugim bo imela tudi določen kronološki pregled, zato bo tako  po novem mogoče pridobiti tudi podatke o vrednosti nepremičnin na določen datum.

Določitev vrednosti vsaki dve leti

Kot so sporočili iz Gursa, zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ureja pravila, postopke in merila za množično ocenjevanje vrednosti nepremičnin v Republiki Sloveniji. »Po tem zakonu se vrednotijo vse nepremičnine, ki so evidentirane v evidencah o nepremičninah na podlagi predpisov o evidentiranju nepremičnin,« so dodali. V skladu z zakonom bo potrebno modele vrednotenja preveriti vsaki dve leti, v prihodnje pa naj bi jih bilo mogoče uporabiti tudi za potrebe obdavčenja.

Večja preglednost, hitrejše delovanja trga in manj stroškov

Prva faza množičnega vrednotenja nepremičnin je določanje modelov vrednotenja. Modeli vrednotenja so z metodami množičnega vrednotenja določena pravila, ki opredeljujejo, katere so tiste lastnosti nepremičnine, ki vplivajo na njeno vrednost na trgu in velikost njihovega vpliva. Modeli omogočajo istočasen, sistematičen in enoten pripis posplošene vrednosti večjemu številu nepremičnin.

Gurs: “Modeli omogočajo istočasen, sistematičen in enoten pripis posplošene vrednosti večjemu številu nepremičnin.«

Vzpostavitev novih modelov vrednotenja je namreč pomembna za vsakega lastnika, tudi če nepremičnine ne prodaja ali kupuje. Javno dostopen podatek med drugim omogoči večjo preglednost in hitrejše delovanja trga, cela družba pa manj stroškov. Na Gursu menijo, da bolj, ko je trg pregleden, manjši so stranski stroški za udeležence na trgu, bodisi za prodajalce in kupce bodisi za tiste, ki opravljajo različne postopke, ali pri dedovanjih, vpisih v evidence in tako naprej.

Priložnost za konkretne in obrazložene pripomb

Gurs je na podlagi predloga modelov vrednotenja in podatkov nepremičnin registra nepremičnin na dan 27. junij letos pripravil poskusni izračun posplošenih vrednosti nepremičnin. Lastniki nepremičnin bodo z njim seznanjeni 1. oktobra preko portala množičnega vrednotenja nepremičnin na spletnem naslovu http://www.mvn.e-prostor.gov.si/, medtem ko bo javna obravnava predlogov modelov vrednotenja potekala 45 dni. »V tem obdobju imajo lastniki nepremičnin možnost dajanja konkretnih in obrazloženih pripomb na predloge modelov vrednotenja na pripravljenih obrazcih. Občine se bodo do teh pripomb opredelile, Gurs pa bo pripravil končni predlog modelov vrednotenja. S sprejemom uredbe o modelih vrednotenja bodo ti postali dokončni,« so zaključili na Gursu.

Javno dostopen podatek med drugim omogoči večjo preglednost in hitrejše delovanja trga, cela družba pa manj stroškov.

Za vsebinsko pomoč in vprašanja na voljo svetovalci

Sicer pa bodo informacije o projektu množičnega vrednotenja od 1. oktobra dalje dostopne na portalu množičnega vrednotenja nepremičnin na spletnem naslovu http://www.mvn.e-prostor.gov.si/. Ljudem bodo za vsebinsko pomoč in vprašanja v klicnem centru na voljo svetovalci vsak delovni dan od 8. do 16. ure, za pomoč bo moč povprašati po elektronskem naslovu [email protected] ali se nanje obrniti preko pošte na naslovu Geodetska uprava RS – Vrednotenje, p.p. 35, 1001 Ljubljana.