V ponedeljek bodo testirali vzgojitelje in učitelje prvih treh razredov osnovne šole v regijah, kjer epidemiološka slika omogoča ponovni zagon pouka. Kje naj se učitelji in vzgojitelji zglasijo, jih bo obvestilo vodstvo šole oziroma vrtca. »Tisti s pozitivnim rezultatom bodo takoj napoteni v samoizoalcijo in poklicali zdravnika, da jim da nadaljnja navodila,” je povedala Vesna Kerstin Petrič.
Testiranje bodo koordinirali zdravstveni domovi
Testiranje bodo koordinirali zdravstveni domovi, ki lahko k sodelovanju povabijo koncesionarje. Po potrebi bo ministrstvo vključilo tudi pooblaščene mobilne enote. “Šole in ZD se bodo dogovorili, kako naj zaposleni prihajajo na testiranje, da ne bo prihajalo do nepotrebnih vrst in gneče.”
Šole in ZD se bodo dogovorili, kako naj zaposleni prihajajo na testiranje, da ne bo prihajalo do nepotrebnih vrst in gneče.
Kot navaja Delo, bo testiranje za učitelje, teh je kar 30 tisoč, obvezno. “Kdor se ne bo testiral, v torek ne bo mogel v učilnico. V nekaterih evropski državah testirajo tudi učence, možno je, da bo pri nas to naslednji korak,” je dejala Vesna Kerstič Petrič. Dodaja, da se bo pri odločanju o tem Slovenija oprla na izkušnje drugih evropskih držav.
Mnogi učitelji naj bi iz SVIZA protesno izstopali
Medtem se je na Facebooku pojavil zapis učiteljev, ki se začne: Pišem vam, v imenu 3000 učiteljev, učiteljic, vzgojiteljev ter vzgojiteljic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Naprošam vas, da ostanem anonimna, zaradi strahu. Pišemo vam z veliko odgovornostjo ter zaskrbljenostjo, nad eksistencialno ter družbeno stisko, ki smo ji zaposleni v VIZ priča, zaradi ravnanja trenutne vlade RS ter vseh pristojnih, ob najavi odredbe, o prisilnem testiranju (covid-19), za vse zaposlene v VIZ.
Kot pišejo, imajo informacije (zaenkrat še neuradne), da bi naj ravnatelji šol, v zvezi z obveznim testiranjem, morda tudi cepljenjem, pripravljali anekse k pogodbam o zaposlitvi.
Učitelji menijo, da odredba o obveznem testiranju krši naše osnovne človekove pravice nedotakljivosti telesa. Menijo tudi, da je način uvajanja te odredbe ekvivalenten vršenju sistemskega mobinga (izsiljevanje, ustrahovanje v obliki vseh sankcij, ki jih čakajo, če na prisilno testiranje ne pristanejo, vključno z možnostjo izgube službe, plačili kazni, kazensko odgovornostjo, etc.). Kot pišejo, imajo informacije (zaenkrat še neuradne), da naj bi ravnatelji šol, v zvezi z obveznim testiranjem, morda tudi cepljenjem, pripravljali anekse k pogodbam o zaposlitvi! Tudi sicer veliko učiteljev navaja, da se s strani vodstva šol nad njimi vrši pressing glede testiranja, kot tudi drugih zahtev, so še dodali.
Spoštovani!
Ker smo na SVIZU naleteli na gluha ušesa, saj se na naše klice in prošnje po pomoči bodisi ne odzivajo, bodisi se sprenevedajo, oz. poskušajo pri posameznikih s taktiko meglenja ter manipulacij…, iz SVIZ-a mnogi protestno izstopamo (in ni nas malo).
Spontano se nas je veliko pridružilo FB skupini: Delavci VIZ proti prisili, od včeraj, ko je skupina štela nekaj več kot 700 članov, do danes, ko jih šteje 3000, smo uspeli tudi z začetkom priprave pobude za ustavno presojo, zgoraj omenjene uredbe, ki navaja obveznost delavcev VIZ.
Dejstvo je, da se nas je v anonimni anketi, ki smo jo zaposleni v VIZ prejeli ob koncu decembra 2020, veliko izrazilo ZA testiranje, misleč, da bo šlo za eno, prostovoljno testiranje (saj smo seveda odgovorni ljudje in nam je mar tako za otroke, kot za vse naše bližnje). Nihče izmed nas pa se pri tem ni zavedal, da se bo ta anketa uporabila kot orožje proti nam, kot češ (odgovor enega izmed pravnikov SVIZA meni po telefonu včeraj), saj je večina učiteljev izrazila ZA to kar se vrši sedaj: prisilno večkratno (tedensko) testiranje, z dvema testoma (ker naj bi se hkrati izvajalo študijo učinkovitosti hitrih testov, tako poročajo nekateri mediji). Nihče izmed nas se s tem ne strinja in menimo, da smo bili z anonimno anketo zavedeni, zmanipulirani!
Menimo, da odredba o obveznem testiranju krši naše osnovne človekove pravice nedotakljivosti telesa. Menimo tudi, da je način uvajanja te odredbe ekvivalenten vršenju sistemskega mobinga (izsiljevanje, ustrahovanje v obliki vseh sankcij, ki nas čakajo, če na prisilno testiranje ne pristanemo, vključno z možnostjo izgube službe, plačili kazni, kazensko odgovornostjo, etc.).
Obenem menimo, da imamo tudi mi, delavci v VIZ enako pravico o varovanja zdravja pri delu, pri čemer seveda to ne more biti zagotovljeno, če lahko v šolo vstopajo okuženi starši, učenci in učenke. Pri tem se nam porajajo vprašanja obstoja enakosti pred zakonom za vse ter dejanske smiselnosti testiranja delavcev v VIZ.
Rečeno je, da nas, delavce zaposlene v VIZ, lahko odškodninsko toži vsak, če samo posumi, da smo v prostore namenjene VIZ, vnesli covid-19 (ali katerikoli drugi virus, bakterijo, seveda, zadeva se ne konča zgolj pri covidu). Kdo pa ščiti nas delavce, ko nas okužijo drugi? Mar mi lahko tožimo delodajalca, starše? Menda je absurdnost sama po sebi jasna?
Delavci zaposleni v VIZ se tudi sprašujemo (in s strani pristojnih ne dobimo odgovorov):
1. Ali tej prisili sledi tudi obvezno cepljenje?
2. Ali ob trenutnem dogajanje sploh še lahko govorimo, da živimo v demokratični družbi?
3. Smiselnost testiranja zgolj delavcev v VIZ, ne pa tudi učencev, učenk, staršev?
4. Zakaj so vzgojitelji in vzgojiteljice do sedaj, v času hude epidemije (črne faze) lahko opravljali svoje delo brez testiranj?
5. Zakaj se v zvezi s testiranjem grobo tlači naše osebne človekove pravice?
6. Zakaj zaposleni v VIZ tudi uradno postajamo drugorazredni državljani?
Menimo, da bi testiranje moralo biti prostovoljno, brez vsakršne prisile, oziroma pogoja, saj menimo, da smo, kot intelektualci, kot stroke v VIZ, vsekakor sami dovolj družbeno odgovorni, da bomo sami znali odgovorno presoditi kdaj in kolikokrat se bomo testirali. Obenem pa smo tudi proti testiranju otrok.Imamo informacije (zaenkrat še neuradne), da ravnatelji šol, v zvezi z obveznim testiranjem, morda tudi cepljenjem, pripravljajo anekse k pogodbam o zaposlitvi! Tudi sicer veliko učiteljev navaja, da se s strani vodstva šol nad njimi vrši pressing glede testiranja, kot tudi drugih zahtev.
3000 nas je torej in skupina še raste. Skupaj se odločamo o nadaljnjih ukrepih, med drugim o vložitvi pobude za ustavno presojo, bojkotu testiranja, morebitni stavki, razpravljamo v marsičem. Zelo pa nas čudi, da ob vsej angažiranosti ter kontaktiranju tako SVIZ-a, pravnih služb, etc., v medijih o ničemer ni ne duha ne sluha?
V želji, da boste verodostojno poročali o dogajanju, vas lepo pozdravljamo.Zaskrbljeni učitelji in vzgojitelji