Slovenija

Pazljivo: Tem “slovenskim” spletnim stranem se morate izogibati

Uredništvo , 31.01.23 ob 18:17

Gre za goljufijo.

Goljufi neprestano iščejo nove pristope za uspešne prevare, opozarjajo na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Eden izmed takih so tudi lažne spletne trgovine, ki jim v ime dopišejo “Slovenija” ali “Ljubljana”. S tem ustvarjajo vtis, da gre za slovenskega distributerja za znano znamko in zato zaupanja vrednega trgovca. Na SI-CERT ob tem opozarjajo, da Slovenija v imenu ni zagotovilo za varen nakup.

To je seznam spletnih strani, ki so lažne:

Pred vsakim spletnim nakupom si vzemite dve minutki in preverite spletno trgovino, saj lahko v poplavi najrazličnejših ponudnikov naletite na lažno spletno trgovino ali trgovino s ponaredki. Žal ni enega samega znaka, ki bi z gotovostjo kazal na spletno prevaro, ampak moramo preveriti in kombinirati več sumljivih znakov.

Sumljivi znaki v spletni trgovini so sodeč po SI-CERT:

  1. Neverjetno nizke cene: Če ponudba po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih močno odstopa od preostalih, je to zanesljiv razlog za previdnost.
  2. Velike obljube: Čisto vsi artikli so na zalogi, dobavljivi takoj, trgovec pa obljublja še brezplačno dostavo po celem svetu.
  3. Nobenih podatkov o trgovcu: Kdo sploh stoji za spletno trgovino? Katero podjetje je to, kje se nahaja?
  4. Nobenih kontaktnih podatkov: Preverite, kako lahko kontaktirate trgovca. Je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta? Je telefonska številka izmišljena? Največkrat napišejo kar 123456789.
  5. E-mail naslov je od brezplačnega ponudnika: Spletni goljufi za komunikacijo uporabijo brezplačni poštni predal (gmail.com, hotmail.com itd.), kar je še en znak, ki lahko kaže na prevaro.
  6. Preverite domeno: Na strani http://whois.domaintools.com/ lahko preverite, kje in kdaj je bila domena registrirana in kateri kontaktni podatki so navedeni. Včasih lahko že na podlagi teh podatkov sklepamo, da nekaj ni v redu, npr. spletna trgovina se hvali z dolgo tradicijo, domena pa je registrirana kakšen mesec nazaj ali pa je bil pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov.
  7. Ob plačilu se v naslovni vrstici ne izpiše HTTPS: Je vpis kreditne kartice varen? Če boste plačali s kreditno kartico, vedno preverite, da se v naslovni vrstici izpiše HTTPS, kar dokazuje, da gre za varno povezavo. To pomeni, da je prenos podatkov o kreditni kartici šifriran ter tako skrit pred očmi morebitnih vsiljivcev v omrežju.