Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od sobote in do danes do 15. ure prejela 42 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka med referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Inšpektorat na podlagi obvestil obravnava devet zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka.
Sporne objave na družbenih omrežjih
Inšpektorat RS za notranje zadeve je za 33 obvestil ugotovili, da se nanašajo na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka, izhaja iz objave na spletni strani inšpektorata. Največ zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, se po navedbah inšpektorata nanaša na domnevne kršitve volilnega molka s spornimi objavami in vsebinami na družbenih omrežjih.
Volilni molk, ki se je po kampanji za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti začel v soboto, traja danes do 19. ure oz. do zaprtja volišč. Prijave domnevnih kršitev volilnega molka sprejema dežurna služba ministrstva. Dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve prijave sprejema na številki 080 21 13 še do 19. ure.
Za kršitev volilnega molka so skladno z zakonom o volilni in referendumski kampanji predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja volilne in referendumske kampanje, za odgovorno osebo organizatorja volilne in referendumske kampanje od 300 do 600 evrov, za pravno osebo ali samostojnega podjetnika od 250 do 500 evrov in od 150 do 250 evrov za posameznika ali odgovorno osebo pravne osebe oziroma samostojnega podjetnika.
STA