Padavine so zajele že večji del Slovenije. Popoldne bo dež ponekod prešel v sneg do nižin. Sredi dneva se bo meja sneženja od severa začela spuščati. Jutranje temperature se bodo gibale od 7 do 15, na severu od 3 do 6 stopinj Celzija.  Zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem zvečer okrepljena burja. Ob prehodu fronte se bo hladilo, dnevne temperature bodo na severu od -2 do 2, drugod od 5 do 12 stopinj.

Naraščala bo tudi Drava

Ob ponovni krepitvi padavin bodo zgodaj zjutraj naraščanje rek nadaljevalo, posamezne reke na območju severozahodne in severne Slovenije lahko tudi poplavijo. Zaradi velike predhodne namočenosti lahko poplavi tudi padavinska in zaledna voda. Močneje bosta narasli tudi reki Sava in Drava. Pretok Drave na meji z Avstrijo dopoldan predvidoma okoli 1100 kubičnih metrov na sekundo, ob tem lahko na izpostavljenih mestih poplavi, navaja hidrološko poročila Arsa.

Opozarjajo na reaktivacijo zemeljskih plazov

Geološki zavod Slovenije pa opozarja, da bo do nedelje zaradi napovedanih povečanih padavin obstaja povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov predvsem v zahodnem delu Slovenije. “Možna je reaktivacija zemeljskih plazov, ki so nastali ob nedavni ujmi. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin,” so zapisali.

Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih ter upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija. “Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode. V primeru pojava sprememb na tleh ali objektih ter v primeru sprožitve plazu pokličite na številko 112,” so zapisali. Podrobnejša priporočila so dostopna na spletni strani Geološkega zavoda Slovenije.

Uprava RS za zaščito in reševanje je izdala opozorilo pred nevarnostjo snežnih plazov, predvsem v visokogorju Julijskih Alp. Nad nadmorsko višino 2000 metrov je nevarnost plazov zmerna, drugod pa majhna.