»Sočutno srce, prijaznost in predanost podpori ranljivim so navdihovali mnoge in njeno delo bo za vedno ostalo del našega spomina,« je ob slovesu velike humanitarke Anite Ogulin, ki ste jo naši bralci in bralke izbrali za Osebnost leta 2024, zapisala predsednica republike Nataša Pirc Musar.

»Zelo smo ponosni, da je bila naša draga Anita izbrana s strani bralcev. Vemo, da je svoje življenje posvetila pomoči drugim, šibkejšim, hkrati pa mlajšim generacijam privzgajala odgovornost do družbe, kar je ključ do boljše prihodnosti za vse. S svojim humanitarnim delom je bila močno prisotna tudi na Štajerskem, iz tega območja imamo veliko vključenih otrok in družin v oba programa Zveze Anita Ogulin, Botrstvo v Sloveniji in Veriga dobrih ljudi. Ljudem je izredno veliko pomenilo, da si je za njihove stiske vedno vzela čas, jim prisluhnila, poklicala ali celo obiskala ter jim ponudila prvo pomoč, nato pa oporo pri reševanju situacije, kar nadaljujemo tudi na Zvezi,« je za nas dejala sekretarka zveze Tanja Petek.

Vaš glas je odločil: To so obrazi, ki so zaznamovali leto 2024

Dolgoletna predsednica Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje, ki se je v njeno čast preimenovala v Zveza Anita Ogulin in ZPM, s svojo neutrudno skrbjo za najšibkejše in najbolj ranljive ni zaznamovala le leta 2024, vendar je več kot 40 let aktivno reševala stiske otrok, mladostnikov in družin po Sloveniji.

Življenje posvečeno drugim

Anita Ogulin se je rodila leta 1952 v vasi Obrije v štiričlanski družini, kjer sta bila oba starša invalida. Njena mama je bila slabovidna, oče pa popolnoma slep. Kot so zapisali v ZPM Ljubljana Moste-Polje, se je družina že zaradi zdravstvenih omejitev staršev vsakodnevno soočala z ovirami, zato sta jo humanitarnost in močen občutek empatije spremljala že od malih nog.

Po končani osnovni in srednji šoli je nadaljevala izobraževanje na visoki šoli za upravo. Po diplomi se je preizkusila v različnih poklicih, od proizvodne delavke, tajnice do komercialistke, najdlje pa je bila novinarka. Njena poklicna pot se je zaključila leta 1998, ko je doživela hudo prometno nesrečo, zaradi katere se je invalidsko upokojila. Po okrevanju se je odločila vso svojo energijo posvetiti otrokom in družinam v stiski.

Kot pedagoška vodja je spremljala otroke in mlade v specializiranih taborih, letovanjih, zimovanjih, potovanjih, izletih in strokovnih ekskurzijah, skozi katere je zaznavala težave in izzive na področju udejanjanja Konvencije o otrokovih pravicah.

Ogulin je bila avtorica in soavtorica številnih programov, ki so pomagali prebuditi občutek sprejetosti in lastne vrednosti pri otrocih ter omogočili njihovo socialno vključenost. Program Botrstvo v Sloveniji je z njeno pomočjo omogočil podporo več kot 13.000 otrokom, zbranih je bilo več kot 33 milijonov evrov sredstev, v krog solidarnosti se je v okviru Botrstva povezalo več kot 10.000 botrov.

Pogrebna slovesnost z vojaškimi častmi

V 73. letu starosti se je poslovila julija lani, po težki bolezni. Ob njenem slovesu so v ZPM Moste-Polje zapisali, da jim je zapustila neprecenljivo dediščino v obliki prepoznavne in zaupanja vredne humanitarne organizacije. »V svojih prizadevanjih je bila neomajna in trmasto je sledila skupnemu cilju naše velike in razvejane organizacije - ustvarjati boljše pogoje za življenje in razvoj otrok,« so zapisali.

Ogulin je za svoje delo prejela številna priznanja. Predsednica republike Nataša Pirc Musar ji je maja lani v znak hvaležnosti in spoštovanja za njeno življenjsko delo podelila državno odlikovanje zlati red za zasluge, zaradi česar ji je pripadal pogreb z vojaškimi častmi. Pogrebne slovesnosti so se med drugimi udeležili tudi Pirc Musar in premier Robert Golob, ljubljanski župan Zoran Janković in nekdanji predsednik Danilo Türk.

»Redki so ljudje, ki se dotaknejo toliko src, kot se jih je Anita Ogulin, in tam tudi ostanejo. In ne le to - tam živijo,« je glede na objavo na spletni strani urada predsednice uvodoma dejala Pirc Musar. Po njenih besedah je bila Ogulin humanitarka z zlatim srcem, katere »neizmerna dobrota in nesebičnost sta se dotaknili vseh, ki smo imeli privilegij, da smo jo poznali«. »Vsakdo, ki je kdaj prišel v stik z Anito, je občutil njeno sočutje in neomajni optimizem, predvsem pa vero v ljubezen. Govorila je, da je najbolj srečna tedaj, ko so srečni drugi. Njene roke so bile vedno odprte za objem, njen nasmeh pa je bil vir moči za tiste, ki so se znašli v najtežjih trenutkih,« je med drugim izpostavila predsednica države.

Za mnoge bo tako ostala obraz dobrodelnosti, saj je s svojo neutrudno skrbjo za najšibkejše prestavljala mejnike na področju humanitarnosti. Njeno poslanstvo pa se s slovesom ni zaključilo. »Draga naša Anita, v čast nam je bilo delati z vami in obljubljamo vam, da se ne bomo umaknili, še naprej bomo glas tistih, ki niso slišani, negovali in razvijali bomo vaša prizadevanja za boljši jutri otrok tako kot ste nas učili. Gremo naprej,« so humanitarki v slovo zapisali pri zvezi.