Skoraj tri četrtine zaposlenih v Sloveniji je zadovoljnih s svojo zaposlitvijo, kaže raziskava, ki jo je za časnik Delo opravila agencija Mediana. Nezadovoljstvo je izrazila približno desetina vprašanih, medtem ko polovica zaposlenih pričakuje višje mesečne dohodke in več kariernih priložnosti.

Optimistični tudi glede priložnosti v službi

Med zaposlenimi je zadovoljstvo s službo izrazilo 73,4 odstotka vprašanih, 15,6 odstotka jih je ostalo nevtralnih, 10,6 odstotka jih je nezadovoljnih, povsem nezadovoljnih pa je bilo 0,3 odstotka. 

V anketi, izvedeni med 18. in 22. aprilom, je Mediana zajela 500 polnoletnih prebivalcev Slovenije, med njimi tako zaposlene kot tudi upokojence in dijake oz. študente.

Dobra polovica zaposlenih pričakuje, da se jim bodo mesečni dohodki zvišali (52 odstotkov) in da bodo imeli več priložnosti za svoj poklic (49 odstotkov). Le 14 odstotkov jih je strah, da bi jih umetna inteligenca izrinila na njihovem delovnem mestu. Slabo tretjino (31 odstotkov) pa je strah, da se bodo njihove pravice v prihodnosti zmanjšale.

Plače za že zaposlene najpomembnejši dejavnik

Za mlade, ki se še šolajo, so pomembni drugi dejavniki kot za zaposlene. Napredovanje je ključno za 59 odstotkov mladih (v primerjavi s 39 odstotki zaposlenih), manj poudarka pa dajejo medosebnim odnosom (46 odstotkov proti 61) in višini plače (53 odstotkov proti 63), ki je pri že zaposlenih najpomembnejši dejavnik.

Možnost dela od doma se zdi pomembna za 19 odstotkov zaposlenih in 20 odstotkov še šolajočih se.

Lani je bilo v Sloveniji rekordno število delovno aktivnih: 944.008. Največ jih je bilo zaposlenih v predelovalnih dejavnostih (22,3 odstotka), sledili so trgovina ter popravila motornih vozil (12,3 odstotka), v izobraževanju pa je delalo 8,6 odstotka vseh delovno aktivnih.