Več kot 20 sindikatov in civilnodružbenih organizacij je poslanske skupine in vse poslance danes pozvalo, naj z dopolnili posežejo v predlagane spremembe pokojninske zakonodaje, ki so po njihovi oceni škodljive tako za delavce kot upokojence. Če ustreznega odziva ne bo, napovedujejo zbiranje podpisov za referendum.
Nasprotujejo trem ključnim spremembam
V današnji izjavi, ki je potekala na Trgu republike nasproti poslopja DZ, so kot tri ključne spremembe, ki jim nasprotujejo, navedli podaljševanje referenčnega obdobja za izračun pokojnin s 24 najboljših let na 35 let, spreminjanje načina usklajevanja pokojnin, kjer bo v manjši meri upoštevana rast plač, ter dvig upokojitvene starosti s 60 na 62 let za tiste s 40 leti delovne dobe in s 65 na 67 let za tiste, ki še niso dosegli polne delovne dobe.
Te spremembe je treba črtati, je poudaril predsednik Sindikata kulture in narave Slovenije - Glosa Mitja Šuštar. Podaljšanje referenčnega obdobja za izračun pokojninske osnove pomeni nižje pokojnine bodočih upokojencev, še posebej bodo prizadeti tisti, ki so bili dlje časa v prekarnih delovnih razmerjih. Zaradi višanja upokojitvene starosti pa bo marsikateri delavec do izpolnitve pogojev za upokojitev moral delati več, je pojasnil.
Novo formulo usklajevanja pokojnin je označil za izrazito protidelavsko, "saj so plače v zadnjih 25 letih rasle v povprečju 1,5-krat hitreje kot cene življenjskih stroškov". Kot je dejal, to pomeni, da bo upokojenec ob upokojitvi prejemal 70 odstotkov plače, po 20 letih pa le še 53 odstotkov plače. Ta ukrep bo prizadel tudi obstoječe upokojence, je opozoril.
Odziv pričakujejo do konca meseca
Po besedah generalnega sekretarja Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije Davida Švarca jasen odziv poslancev pričakujejo do 30. maja. Če jim ne bodo prisluhnili, bodo sprožili postopke za referendum. Ne dvomijo, da bi bil takšen referendum ustavno dopusten, kot tudi ne, da bo rezultat na samem referendumu v korist delavk in delavcev.
Morebitne manipulacije in podtikanja, češ da skušajo s pobudo škodovati ali koristiti kakšni politični opciji, bodo po Šuštarjevih besedah razumeli zgolj kot potrditev sumov, da se želijo odločevalci pogovarjati o vsem drugem, samo o dejanski vsebini pokojninske reforme ne. A ta bo še kako vplivala na življenja vseh sedanjih in bodočih generacij.
"Vzdržnost pokojninskega sistema naj bi gradili izključno na plečih delavk in delavcev, upokojenk in upokojencev in popolnoma mimo kapitala, ki dejansko v tem trenutku posluje z rekordnimi rezultati, kar je za nas nesprejemljivo," je bil do predlaganih sprememb kritičen Švarc.
Združenih 25 organizacij
Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Damjan Volf je poudaril, da so vladi jasno povedali, kakšne ukrepe je treba narediti, namreč izenačiti prispevno stopnjo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za delavce in delodajalce. "Ohranitev nepravične delitve prispevkov med delavci in delodajalci je ogromna zamujena priložnost za povečanje prispevkov v pokojninsko blagajno in za pravičnejšo delitev odgovornosti," je ocenila tudi Hana Radilovič iz Delavske svetovalnice.
Delavska koalicija, kot so jo poimenovali, po Švarčevih navedbah trenutno združuje 25 organizacij, poleg omenjenih so med njimi tudi sindikat delavcev gostinstva in turizma, sindikat delavcev rudarstva in energetike, sindikat državnih organov, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Mirovni inštitut, iniciativa Glas ljudstva, Študentsko društvo Iskra in Sindikat Mladi plus.
Mesec povabil na sestanek
Resorni minister in podpredsednik vlade Luka Mesec je v izjavi po seji vlade dejal, da je prebral poziv in bo podpisnike povabil na sestanek, da se pogovorijo o predlagani reformi in jo pogledajo kot celoto.
Referenčno obdobje, indeksacija in podaljševanje upokojitvene starosti, kar so izpostavili podpisniki, so trije nujni ukrepi v pokojninski reformi, če hočemo, da bo sistem vzdržen. Vzdržnost pa je nujna zato, "da se na pokojninski sistem lahko zanesemo, da upokojenci lahko računajo, da pokojnine bodo. Če ni vzdržnosti, potem so pokojnine med krizo lahko zelo hitro pod vprašajem," je pojasnil Mesec.
Na podlagi njihovih izjav je ugotavljal, da pa na primer ne omenjajo, da se odmerni odstotek zvišuje na 70 odstotkov, da se rahljajo pogoji za varstveni dodatek in da se bistveno izboljšuje položaj upokojenih invalidov in kmetov. Ne omenjajo tudi, da se bistveno izboljšuje položaj vdov, da bodo vsi upokojenci prejeli božičnico in da letni dodatek postaja sistemska pravica, je še nanizal.
Poudaril je, da gre za elementaren del reforme, ki predvsem izboljšuje stanje med najrevnejšimi upokojenci in tistimi z najnižjimi plačami. Kot je ponazoril, bodo tisti z minimalnimi plačami zaradi višjega odmernega odstotka kljub ukrepom v prid vzdržnosti imeli 10 do 12 odstotkov boljše izhodiščne pokojnine, kot jih imajo danes.
Pogajanja trajal osem mesecev, tudi s podpisanimi
Mesec je izpostavil, da so bila pogajanja med socialnimi partnerji povsem transparentna, trajala so sedem, osem mesecev. Na koncu sta obe strani, sindikalna in delodajalska, v socialnem dialogu dali soglasje. Tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZZZS), "iz katere prihaja glavni del teh, ki so se danes priglasili kot nasprotniki", je svojemu članstvu sproti poročala, kaj se na pogajanjih dogaja, kje so dileme in konec koncev pridobivala mandat zato, da so dali soglasje, je odgovoril na nekatere očitke.
Če bi se reformo, ki so jo izpogajali, zrušilo, ne verjame, da lahko v bližnji prihodnosti pride do boljšega dogovora, sploh glede na to, kaj se po svetu dogaja. S padcem te reforme bi bili upokojenci in bodoči upokojenci bistveno na slabšem, je prepričan.
Arčon težko razume pripombe
Poziv je na novinarski konferenci po seji vlade komentiral tudi podpredsednik vlade Matej Arčon. "Težko razumem te pripombe, glede na to, da je ta pokojninska reforma bila sprejeta z zelo širokim konsenzom ključnih krovnih organizacij, delodajalcev, delojemalcev, socialnih partnerjev. Mislim, da tako širokega konsenza na Ekonomsko-socialnem svetu že dolgo ni bilo," je dejal. "Samo upam in si želim, da ni za tem kakšne politične igrice," je še dodal.
Sicer pa je po Arčonovih besedah dialog absolutno treba voditi še naprej, tudi v fazi parlamentarne procedure, "in če bo minister ocenil, da je določena pripomba smiselna, bo to skozi koalicijsko usklajevanje in parlamentarno proceduro tudi vpeljal".
STA