Vlada je na seji 9. novembra odobrila predlog sprememb Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Med pomembnimi novostmi je prepoved uporabe kadilnic ter odprava arom v vseh ogrevanih tobačnih izdelkih, razen pri okusu čistega tobaka. Prav tako so elektronske cigarete zdaj omejene na uporabo le arome tobaka in mentola, kot je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Vse več raziskav namreč kaže, da pri mladostnikih, ki sicer ne kadijo, uporaba elektronske cigarete tudi do štirikrat poveča verjetnost, da bodo začeli kaditi tudi običajne cigarete,” je dejala Prevolnik Rupel na novinarski konferenci po seji.

Kaj pa tobak za oralno uporabo?

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da uporaba teh izdelkov izpostavlja uporabnike visokim količinam škodljivih snovi, podobnih tistim v tobačnem dimu, ki prehajajo v kri skozi sluznico ustne votline. Ti izdelki, ki vsebujejo nikotin, povzročajo zasvojenost in lahko vsebujejo zelo visoke ravni tega škodljivega elementa.

Posledice uporabe nikotina vključujejo dolgotrajne negativne učinke na pozornost, učenje, spomin, počutje, povečano impulzivnost in tesnobnost. Poleg tega se povečuje tveganje za uporabo drugih drog ter za začetek kajenja klasičnih tobačnih cigaret.

Uporabniki se lahko soočajo tudi s poškodbami ustne sluznice, boleznimi dlesni, kariesom ter dolgoročno izgubo zob. Dolgotrajna uporaba teh izdelkov je povezana s predrakavimi spremembami v ustih, rakom ustne votline, rakom požiralnika, rakom trebušne slinavke, srčnim infarktom, možgansko kapjo s smrtnim izidom, zvišanim krvnim tlakom in sladkorno boleznijo tipa 2.

Kljub temu so mladostniki vedno bolj navdušeni nad tem izdelkom, ker, tako kot vejpi, ponuja različne okuse, hkrati pa ni tako vpadljiv, saj če nisi pozoren sploh ne opaziš, da oseba uporablja ta izdelek. Pojavi se torej vprašanje: Ali lahko ob omejitvi okusov vejpov sedaj med mladimi pričakujemo porast v uporabi tobaka za oralno uporabo?