Niso redki primeri, ko vozniki ostanejo brez vozniškega dovoljenja. V primerih, ko gre za večje prekrške ali ponavljajoče se kršitve, lahko namreč prekrškovni organ izvrši odvzem vozniškega dovoljenja. Najprej policija vozniško dovoljenje odvzame le začasno, v nadaljevanju pa o odvzemu odloča sodišče. Po 22. členu Zakona o pravilih cestnega prometa je bilo v Sloveniji v letu 2022 odvzetih 5 tisoč 825 vozniških dovoljenj, v lanskem letu pa 4 tisoč 758. Na osnovi 113.a člena Zakona o prekrških je predlani brez vozniškega dovoljenja ostalo 5 tisoč 817 voznikov, v lanskem letu 5 tisoč 75. V letu 2022 je policija po 137. členu Zakona o kazenskem postopku odvzela 108 vozniških dovoljenj, v lanskem letu je ta številka znašala 161.
Odvzem pri 18 kazenskih točkah, za voznike začetnike je meja nižja
Kot so nam pojasnili na Generalni policijski upravi, glede na učinek in trajanje ločimo: začasni odvzem vozniškega dovoljenja na podlagi 22. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP), začasni odvzem vozniškega dovoljenja in izrečeno prepoved nadaljnje vožnje na podlagi drugega odstavka 113.a člena Zakon o prekrških in odvzem vozniškega dovoljenja za kaznivo dejanje zoper varnost javnega prometa (137. člen Kazenskega zakonika RS).
Poleg primerov iz 107. člena ZPrCP (alkohol, prepovedane droge) prepove policist vozniku nadaljevanje vožnje in mu začasno odvzame vozniško dovoljenje še, če ta stori prekršek, za katerega je predpisano tolikšno število kazenskih točk, ki ima za posledico prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja, če je zaradi telesnega ali duševnega stanja zmanjšana voznikova sposobnost za vožnjo, če voznik ne uporablja pripomočkov, ki so vpisani v njegovem vozniškem dovoljenju, če voznik vozi vozilo v nasprotju z omejitvami, ki so vpisane v njegovo vozniško dovoljenje, če voznik prekorači dovoljeni čas trajanja vožnje ali ne izkoristi predpisanega počitka in če je vozniško dovoljenje neveljavno.
Določbe 113.a člena ZP-1 se uporabljajo za primere, ko je storilec, ki ima veljavno vozniško dovoljenje (izdano v RS ali tujini), storil prekršek zoper varnost cestnega prometa, za katerega je predpisana stranska sankcija kazenskih točk v cestnem prometu v številu, zaradi katerega se po zakonu izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, pojasnjujejo na Generalni policijski upravi. Gre za primere, ko je voznik motornega vozila, ki ima veljavno vozniško dovoljenje, storil prekršek zoper varnost cestnega prometa za katerega je za posamezno kršitev poleg globe predpisana stranska sankcija 18 kazenskih točk.
To so naslednji prekrški:
- 20. odstavek 30. člena ZPrCP;
- osmi odstavek 38. člena ZPrCP;
- 5. točka četrtega odstavka 46. člena ZPrCP;
- 6. točka petega odstavka 46. člena ZPrCP;
- 6. točka šestega odstavka 46. člena ZPrCP;
- 4. točka četrtega odstavka 105. člena ZPrCP;
- 4. točka petega odstavka 105. člena ZPrCP;
- tretji odstavek 106. člena ZPrCP;
- 12. odstavek 107. člena ZPrCP;
- deseti odstavek 56. člena ZVoz-1.
In še v primeru, ko je voznik začetnik storil prekršek zoper varnost cestnega prometa, kjer je poleg globe za posamezno kršitev predpisanih sedem ali več kazenskih točk.
To so prekrški, ki so našteti zgoraj, poleg tega pa še:
- 5. točka petega odstavka 46. člena ZPrCP;
- 6. točka sedmega odstavka 46. člena ZPrCP;
- peti odstavek 52. člena ZPrCP;
- osmi odstavek 53. člena ZPrCP;
- 2. in 3. točka četrtega odstavka 105. člena ZPrCP;
- 2. in 3. točka petega odstavka 105. člena ZPrCP.
Poleg tega velja, da sme policija, ki opravlja ogled, na podlagi prvega odstavka 137. člena ZKP pred uvedbo kazenskega postopka zaradi kaznivega dejanja zoper varnost javnega prometa vzeti vozniško dovoljenje tistemu, za katerega je podan utemeljen sum, da je storil to kaznivo dejanje.
Ukrep začne veljati takoj
Ukrep odvzem vozniškega dovoljenja, ki ga na kraju izreče policist, začne veljati takoj. Ukrep ima učinek prepovedi vožnje motornega vozila tistih kategorij, za katere je storilec imel dovoljenje, ko je storil kaznivo dejanje.
Policija vozniško dovoljenje odvzame le začasno. V nadaljevanju o odvzemu odloča sodišče. To v zvezi z vozniškimi dovoljenji odloča v dveh postopkih, in sicer v postopku začasnega odvzema vozniškega dovoljenja in v postopku o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja.
Začasni odvzem vozniškega dovoljenja in vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja
Če je podan utemeljen sum, da je storilec, ki ima veljavno vozniško dovoljenje, storil prekršek zoper varnost cestnega prometa, za katerega je predpisana stranska sankcija kazenskih točk v cestnem prometu v številu, zaradi katerega se po zakonu izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, sodišče na predlog prekškovnega organa s sklepom začasno odvzame vozniško dovoljenje, je pojasnila doc. dr. Jana Murgel, predsednica Okrajnega sodišča v Mariboru.
Obdolžencu se začasno odvzeto vozniško dovoljenje na njegov predlog lahko vrne pred pravnomočnim zaključkom postopka o prekršku oziroma pred izvršitvijo sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Sodišče ugodi predlogu za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja le, če iz predloženega zdravniškega spričevala izhaja, da je oseba telesno in duševno zmožna za vožnjo motornih vozil, in če narava in pomen očitane kršitve, osebnost obdolženca, njegovo prejšnje življenje in druge okoliščine kažejo, da začasen odvzem ni neizogibno potreben za varnost cestnega prometa. Za razjasnitev teh okoliščin lahko sodišče pridobi pisno izjavo obdolženca ali ga zasliši ter izvede druge dokaze, potrebne za odločitev o predlogu.
Prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja in predlog za odložitev prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja
Če voznik v času dveh let doseže ali preseže 18 kazenskih točk v cestnem prometu, mu sodišče izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, za katere je storilec imel dovoljenje, ko je storil prekršek, s katerim je dosegel predpisano število kazenskih točk.
Sodišče sme odložiti izvršitev prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja pod pogojem, da storilec v času, ki ne sme biti krajši od šestih mesecev in ne daljši od 24 mesecev (preizkusna doba), ne stori hujšega prekrška, in če v roku, ki ga določi sodišče, izpolni obveznosti, ki jih določi sodišče na podlagi zakona o voznikih (npr. edukacijske delavnice, psihosocialne delavnice, udeležba voznika v programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo).
Storilec prekrška mora predlogu za odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu po zakonu o voznikih, če ga ni predložil že v postopku za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja, sicer sodišče predlog zavrže. Pri odločanju o odložitvi izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja sodišče upošteva osebnost storilca, njegovo prejšnje življenje, njegovo obnašanje po storjenem prekršku, stopnjo njegove odgovornosti za prekršek in okoliščine, v katerih je storil prekršek, ter na tej podlagi oceni, ali je mogoče pričakovati, da ne bo več ponavljal prekrškov in da bo izpolnil obveznosti po zakonu o voznikih, še pojasnjujejo na sodišču.
V lanskem letu je Okrajno sodišče v Mariboru obravnavalo 533 zadev, v katerih je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje, od tega jih je bilo 372 vrnjenih.