Dr. Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana je danes pojasnil, da se s ponedeljkom krajša tudi čas izolacije. Ta bo od ponedeljka trajala sedem dni.

QR koda velja šele 11. dan

Člani Strokovnega kolegija Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana smo sprejeli smernice za skrajšanje obdobja izolacije iz 10 na 7 dni, to pa je potrdila tudi svetovalna skupina” pojasnjuje Tomažič.  V ponedeljek bodo tudi izolacije krajše, od trenutnih 10 dni se krajšajo na sedem dni, seveda pod določenimi pogoji. Po sedmih dneh je izolacijo mogoče skrajšati na podlagi negativnega testa, v kolikor bo test še zmeraj pozitiven, bolna oseba ostaja v izolaciji.

Do spremembe je prišlo, ker za različico omikron bistveno bolj zbolevajo tudi cepljeni in prebolevniki, kar slabi zdravstvo in gospodarstvo, število izolacij namreč močno narašča.

Karantene trenutno trajajo sedem dni, v ponedeljek pa bo tako tudi z izolacijo, vendar pod pogojem, da se oseba ponovno testira. Skrajšanje ne velja za osebe, ki imajo hujše imunske motnje, razen, če imajo blago obliko bolezni.

Da bi skrajšali izolacijo, morata biti izpolnjena dva pogoja. Oseba mora biti pred koncem izolacije 24 ur brez vročine, ne da bi vzela antipiretik, sedmi dan se opravi HAGT, ki mora biti negativen. Kljub temu se mora oseba še tri dni čim bolj izogibati stikom, uporabljati pa mora tudi zaščitno masko.

Tomažič: “Izolacijo je treba krajšati varno in preudarno.” Za prvi dan izolacije se pri osebah, ki niso imele znakov, šteje prvi dan pozitivnega PCR testa, za osebe, ki so bile bolne in je bila njihova okužba potrjena s PCR testom, pa se za prvi dan šteje prvi dan simptomov.

Izolacija se prekine po 10 dneh, brez opravljanja testa, če oseba nima več znakov. QR koda se izda po 10 dneh, osebe v izolaciji torej po sedmem dnevu nima kode, ki bi izkazovala prebolevnost, ta začne veljati šele 11. dan.

Samotestiranje ne zadostuje

Izolacijo bo mogoče skrajšati na podlagi uradnega testa, po Tomažičevih besedah bo to na vnaprej določenih mestih, predvidevajo pa, da bodo ta testiranja opravljali proti kocu delovnega časa, da bi zmanjšali možnost okužb, v kolikor oseba po izolaciji še ni znana. Potrebno bo izvesti test nosno žrelnega prostora in ne le nosu in to pri pooblaščenem izvajalcu.