Od danes bodo državljani začeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo. Zaposleni in delodajalci naj bi plačevali en odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine. Iz vplačanega zavarovanja bo posameznik lahko izkoristil eno od štirih temeljnih pravic, ki jih med seboj ne bo mogoče kombinirati: pravico do oskrbovalca družinskega člana (pravica velja že od januarja 2024), do dolgotrajne oskrbe na domu, do sofinancirane dolgotrajne oskrbe v instituciji in pravico do denarnega prejemka.
Dolgotrajna oskrba na domu
S 1. julijem bodo lahko upravičenci, ki so zaradi bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti odvisni od pomoči drugih, lahko zaprosili za dolgotrajno oskrbo na domu. Vlogo za uveljavljanje te pravice je možno oddati elektronsko ali osebno na vstopnih točkah centrov za socialno delo.
Glede na svoje zmožnosti bodo oskrbovanci razvrščeni v eno do petih kategorij, koliko ur oskrbe na domu jim pripada - v prvi kategoriji do 20 ur, v peti kategoriji do 110 ur na mesec. Med oskrbo sodijo: pomoč pri prehranjevanju in pitju, osebni higieni, izločanju in odvajanju, oblačenju in slačenju, gibanju, pripravi na spanje, pomoč pri gospodinjskih opravilih, nakupu živil, pripravi in postrežbi obrokov, po novem pa tudi spremljanje zdravstvenega stanja uporabnika, priprava, dajanje in nadzor nad jemanjem zdravil ...
Sofinanciranje dolgotrajne oskrbe v instituciji
Stanovalci v domovih za starejše, ki se bodo odločili za dolgotrajno oskrbo v instituciji, bodo od 1. decembra letos plačevali le še stroške prehrane in nastanitve, t. i. hotelski del, medtem ko bodo storitve dolgotrajne oskrbe krite iz zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, s čimer naj bi se znižali stroški varovancev.
Oskrbovalci družinski člani
Vse od 1. januarja 2024 lahko ljudje, ki potrebujejo pomoč in so uvrščeni v 4. ali 5. kategorijo upravičencev do dolgotrajne oskrbe, uveljavljajo pravico do oskrbovalca družinskega člana. Ta mora imeti v domu oskrbovanca vsaj začasni naslov, ne sme imeti kazenske evidence in mora opraviti osnovno usposabljanje za opravljanje dolgotrajne oskrbe. Oskrbovalci so lahko zakonec ali zunajzakonski partner, hči ali sin, hči ali sin zakonca ali zunajzakonskega partnerja, starši in zakonski ali zunajzakonski partnerji matere ali očeta, brat ali sestra, vnuk ali vnukinja ter sorodnik v svaštvu do vključno drugega kolena.
Družinski član, ki želi postati oskrbovalec, ne sme biti zaposlen oziroma mora zapustiti trg dela, nato pa za oskrbo prejema delno plačilo za izgubljeni dohodek in je vključen v obvezna socialna zavarovanja. Oskrbo lahko nudi največ dvema upravičencema, s katerima prebiva na istem naslovu. Na mesec kot nadomestilo za izgubljeni dohodek prejme 1,2-kratnik minimalne plače, če skrbi za enega, oziroma do 1,8-kratnik minimalne plače, če skrbi za dva svojca. Oskrbovanec, za katerega skrbi družinski član, je še vedno upravičen do obiskov patronažne službe. S 1. decembrom bodo oskrbovalci upravičeni tudi do 21 dni nadomestne oskrbe oziroma neke vrste dopusta.
Denarni prejemek
Posameznik, ki je upravičen do dolgotrajne oskrbe in je uvrščen v eno od petih kategorij, a ne bo izkoristil oskrbe na domu, zanj kot oskrbovalec ne bo skrbel družinski član in ne bo bival v domu starejših, se bo od 1. decembra letos lahko odločil za denarni prejemek. Glede na upravičenost bodo prejemniki razdeljeni v pet kategorij: prejemniki bodo lahko dobili 89, 179, 268, 357, 491 evrov.