Danes, tretjega maja, praznujemo mednarodni dan svobode medijev, ki ga  je leta 1993 razglasila Generalna skupščina Združenih narodov. V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) ob tej priložnosti sporočajo, da je lahko samo profesionalen, odgovoren in avtonomen novinar tudi svoboden novinar. Novinarsko integriteto si gradi in ohranja vsaka novinarka in vsak novinar samostojno, z lastno odgovorno in dostojno držo, s strokovnim delom ob spoštovanju etičnih in profesionalnih standardov, so še med drugim zapisali v DNS.

Na 50. mestu 

Danes je tudi mednarodna organizacija Novinarji brez meja (RFS), kot je to v navadi,  objavila  indeks svobode medijev. Poudarjajo, da je svet vse bolj podvržen industriji lažne vsebine. Slovenija je na 50. mestu med 180 državami; zdaj je – lani je zasedla 54. mesto in padla med problematične države – znova v skupini držav z zadovoljivimi razmerami.

V organizaciji ob tem še opozarjajo na hitre učinke, ki jih ima industrija lažnih novic za medijsko svobodo. V dveh tretjinah ocenjevanih držav je večina poročala o tem, da so bili politični akterji pogosto ali sistematično vpleteni v obsežne dezinformacijske ali propagandne kampanje, kar spodkopava in slabi novinarstvo.

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob letošnjem dnevu opozoril, da je svoboda medijev povsod po svetu napadena. Ob tem je obsodil napade na številne novinarje ter širjenje dezinformacij in sovražnega govora. Po besedah Guterresa je vsa naša svoboda odvisna od svobode medijev, ki je temelj demokracije in pravičnosti ter bistvenega pomena za človekove pravice. Ob tem je še opozoril na vse večjo koncentracijo medijske industrije v rokah peščice in na propad številnih neodvisnih medijev.

Odločevalci naj izpolnijo obljube 

Kot so povedali še v DNS, je vloga države zagotavljati institucionalne in normativne okvirje, pogoje in ustrezne podporne mehanizme, da lahko mediji uresničujejo javni interes. »Zato od odločevalcev zahtevamo, da izpolnijo zgolj to, k čemur so se nenazadnje tudi sami zavezali. Javnost je na referendumu odločno podprla neodvisno RTVS, skrajni čas je za ustavitev njenega razkroja. Čas je tudi za celovitejše in razdelane sistemske in strukturne podpore kakovostnemu novinarstvu, zgledov po Evropi za to je več kot dovolj,« so še med drugim navedli v DNS.