Danes, prvi petek v avgustu, obeležujemo mednarodni dan piva. V zadnjem desetletju je iz lokalnega slavja v Santa Cruzu v Kaliforniji prerasel v globalno praznovanje. »To je praznik vseh ustvarjalcev piva po svetu in tudi tistih, ki delujejo v skrbni verigi, da je na koncu primerno ponujeno njegovim ljubiteljem,« so zapisali v Združenju slovenskih pivovarn, kjer ob tem pozivajo k odgovornemu pitju. Spomnili so tudi na mednarodni kongres, na katerem slovenski hmeljarji gostijo široko mednarodno publiko s področja hmeljarstva, profesionalnih in ljubiteljskih pridelovalcev hmelja in pivovarjev.

Slovenija z 78 litri popitega piva na desetem mestu

Po podatkih združenja Brewers of Europe za leto 2017 največ piva v Evropi popijejo Čehi – povprečno 135 litrov na leto. Sledijo jim Avstrijci s 105 litri, Nemci s 101 litrom in Poljaki s 97 litri. Slovenija je po njihovih podatkih z 78 litri popitega piva na desetem mestu.

Lani več piva izvozili kot uvozili

Kot je ta teden sporočil statistični urad, so ljubitelji piva v gostinskih lokalih v Sloveniji lani za pol litra svetlega piva odšteli povprečno 2,79 evra. V trgovinah je bila povprečna cena za pol litra piva, izdelanega v Sloveniji, 0,89 evra. Slovenija je sicer lani več piva izvozila kot uvozila. Izvozila ga je za 34,1 milijona evrov, uvozila pa za 28,5 milijona evrov. Izvoz piva se je glede na leto 2017 povečal za skoraj 20 odstotkov, uvoz pa zmanjšal za tri odstotke.

Skoraj polovica izvoženega hmelja v Nemčijo

Pridelovalci hmelja v Sloveniji so lani na skoraj 1700 hektarjih površine pridelali 3078 ton hmelja, kar je največ od leta 1998 in 43 odstotkov več kot v letu 2017. Večji pridelovalki hmelja med državami članicami EU sta le še Nemčija in Češka, izpostavlja statistični urad. Slovenija veliko več hmelja izvozi kot uvozi. Lani ga je namreč izvozila za več kot 26 milijonov evrov, uvozila pa za 2,1 milijona evrov. Skoraj polovica izvoženega hmelja je šla v Nemčijo, 16 odstotkov na Kitajsko in 10 odstotkov v Združeno kraljestvo.