Predsednica Nataša Pirc Musar in zunanja ministrica Tanja Fajon se bosta prihodnji teden v New Yorku udeležili 78. zasedanja Generalne skupščine ZN. Predsednica bo imela govor na razpravi svetovnih voditeljev v torek, sicer pa bo za Slovenijo dogajanje letos pomembno predvsem v luči priprav na članstvo v Varnostnem svetu ZN.

Poseben poudarek na vlogi žensk v mednarodnih odnosih

Slovenija je bila junija izvoljena za nestalno članico Varnostnega sveta v letih 2024 in 2025, že z oktobrom letos pa bo dobila status opazovalke v tem organu ZN in se bo lahko do konca leta udeleževala večine srečanj. Kot so napovedali na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ), bodo prihodnji teden, ko se bodo v New Yorku zbrali svetovni voditelji, za slovensko delegacijo v ospredju priprave na članstvo, tako z vidika vsebin kot pri vzpostavljanju kanalov za sodelovanje.

Pirc Musar bo v New Yorku namenila poseben vsebinski poudarek vlogi žensk v mednarodnih odnosih, so napovedali v njenem uradu. V osrednjem govoru ter v dvostranskih srečanjih bo predsednica poudarila nujnost večje prisotnosti žensk v institucijah ZN.

Tako predsednica kot zunanja ministrica imata v New Yorku poleg udeležbe na dogodkih v ZN na programu številna bilateralna srečanja s predstavniki držav z vsega sveta ter mednarodnih organizacij, pa tudi udeležbo na vrsti sprejemov. Predsednica Pirc Musar bo imela govor v Generalni skupščini ZN v torek popoldne po newyorškem času. Že v ponedeljek se bo udeležila vrha o ciljih trajnostnega razvoja, v sredo pa ima na programu udeležbo na odprti razpravi Varnostnega sveta ZN o Ukrajini ter na letnem srečanju platforme ženskih voditeljic.

Slovenija se pripravlja na članstvo v Varnostnem svetu ZN

Slovenija se medtem pospešeno pripravlja na članstvo v Varnostnem svetu ZN. Z oktobrom v New York odhaja dosedanji državni sekretar na MZEZ Samuel Žbogar, ki bo vodja posebne slovenske misije v Varnostnem svetu. Na položaju vodje predstavništva Slovenije pri ZN ostaja veleposlanik Boštjan Malovrh, ki bo Slovenijo še naprej zastopal v vseh organih ZN, razen v Varnostnem svetu, kjer bo slovenski predstavnik Žbogar. Žbogarjeva misija bo delovala kot samostojna enota znotraj predstavništva pri ZN, na zunanjem ministrstvu pa zatrjujejo, da so pristojnosti jasno razmejene.

Zaradi članstva v Varnostnem svetu je sicer Slovenija okrepila misijo pri ZN. Običajno tam deluje šest ali sedem diplomatov, v času kandidature za Varnostni svet jih je bilo 13, v prihodnjih dveh letih pa jih bo še sedem več, skupaj torej 20. Poleg tega v New York odhajata dva predstavnika obrambnega ministrstva in predvidoma tudi predstavnika notranjega in finančnega ministrstva.

Na zunanjem ministrstvu je bila pred kratkim ustanovljena petčlanska projektna enota za Varnostni svet, ki jo vodi Matej Marn in ki bo skrbela za usklajevanje politik med Ljubljano in New Yorkom.

Po vrnitvi strateški svet o prednostnih tematikah

Po vrnitvi ministrice iz New Yorka se bo sestal strateški svet MZEZ ter obravnaval prednostne tematike in usmeritve za delovanje Slovenije v Varnostnem svetu. Te bodo oktobra obravnavali tudi na vladi, nakar bodo z njimi seznanili še DZ. Decembra na ministrstvu načrtujejo diplomatski posvet, na katerem bodo s prioritetami seznanili celotno diplomatsko mrežo. Že novembra pa bodo imeli tritedensko simulacijo, s katero bodo preverili pripravljenost na opravljanje nalog nestalne članice.

Na MZEZ napovedujejo, da bo Slovenija v Varnostnem svetu delovala transparentno, povezovalno in odgovorno, kot je obljubljala med kandidaturo. V ospredju naj bi bila štiri tematska področja: vpliv podnebnih sprememb na varnost, preprečevanje konfliktov z ukrepi preventivne diplomacije, ženske, mir in varnost ter zaščita civilistov v oboroženih spopadih.

Na ministrstvu pa ob tem svarijo pred prevelikimi oziroma nerealnimi pričakovanji glede vloge, ki jo bo v Varnostnem svetu lahko igrala Slovenija, sploh glede morebitnega posredovanja za končanje vojne v Ukrajini. Pravijo, da bo skušala biti Slovenija predvsem aktivna na področju jedrske varnosti, zato ima ministrica prihodnji teden v New Yorku na programu srečanje z generalnim direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafaelom Grossijem.

STA