Nov način obračuna omrežnine je za povprečnega uporabnika nerazumljiv in preveč zapleten. Agencija za energijo naj pripravi nov, jasnejši, razumljivejši in predvsem enostavnejši način obračuna omrežnine, je na današnji novinarski konferenci v DZ pozval poslanec NSi Janez Žakelj.

Uporabniki nimajo možnosti pritožb

Poleg tega dogovorjeno obračunsko moč enostransko določajo elektrooperaterji, uporabniki pa nimajo pravnega varstva, da bi se na izračun lahko pritožili. Uporabniki prav tako ne morejo v realnem času spremljati končne porabe, so pa presežno porabo nad dogovorjeno obračunsko močjo dolžni plačati, je opozoril.

"Tukaj je še težava srednjih in velikih podjetij. Stroški za električno energijo se jim bodo enormno povečali, s čimer bo ogrožena njihova konkurenčnost. Gospodarska združenja ocenjujejo, da bo povečanje omrežnine dva- do štirikratno," je dejal. Mnoga podjetja so se že v preteklih nekaj letih ubadala s posledicami dragih energentov, je dodal.

Največje breme bojo nosili tisti, ki so vlagali v zeleni prehod

Največje breme novega sistema bodo po mnenju NSi nosili tisti, ki so vlagali v zeleni prehod in so na svoje hiše namestili sončne elektrarne. "Država zanje spreminja pravila za nazaj, kar vpliva na ekonomičnost njihovih investicij. S tem bodo zaustavljene naložbe gospodinjstev in gospodarstva v zeleni prehod," je dejal Žakelj. Krivično je, da bodo nova pravila najbolj obremenila tista gospodinjstva, ki so za zeleni prehod storila največ, je dodal.

Predlagajo poziv k odstopu od novega načina obračuna

Članom odbora DZ za infrastrukturo bodo v NSi predlagali, da na seji sprejmejo sklep s pozivom Agenciji RS za energijo in vladi k odstopu od novega načina obračuna omrežnine.

Na slabosti novega načina obračuna omrežnine je opozoril tudi poslanec SDS Rado Gladek. Kot je danes dejal v izjavi v DZ, se vlada očitno že sooča s posledicami politike, ki elektriko navaja kot edini vir energije prihodnosti. "Zdaj pa očitno prihajamo do spoznanja, da elektrike ni dovolj in da omrežje ne prenese vseh obremenitev. Ta nov način obračunavanja omrežnine je dejansko neka umetna omejitev razmišljanja," je dejal.

Po novem sistemu, ki je začel veljati z oktobrom, bo omrežnina obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu ter različno v zimski in poletni sezoni. Po navedbah agencije za energijo je cilj razporediti obremenitev omrežja in zagotoviti pravičnejše plačevanje omrežnine.