Novela zakona uvaja enofazni postopek imenovanja ravnateljev, možnost dopolnilnega dela za učitelje, umešča tudi znakovni jezik manjšin in jezik gluhoslepih v vzgojno-izobraževalni sistem.
Sredstva se bodo od 1. januarja 2027 vsako leto zviševala
Novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jo je DZ sprejel 20. junija, zvišuje sredstva za investicije in razvoj, vezana na bruto domači proizvod (BDP). Sredstva se bodo od 1. januarja 2027 vsako leto zviševala v povprečju za 0,025 odstotne točke, dokler v deležu BDP ne bodo dosegla 0,5 odstotka. Zdaj je temu področju namenjenih 0,25 odstotka BDP oziroma 187 milijonov evrov na leto.
Novela spreminja postopek imenovanja in razrešitve ravnateljev. Pri imenovanju uvaja enofazni postopek s soglasjem ministra. Zakon določa tudi primere, v katerih minister soglasje k imenovanju ravnatelja lahko zavrne. Če ta ne izda oziroma zavrne soglasja v 30 dneh od dneva, ko je bil zaprošen, se šteje, da je soglasje dano. Novela omogoča šolam za izvajanje prilagojenih in posebnih programov vzgoje in izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami in glasbenim šolam, da v njihovo stvarno premoženje ne vlaga zgolj občina ustanoviteljica, pač pa tudi sosednje občine.
Novela uvaja tudi možnost dopolnilnega dela za že polno zaposlene učitelje
Ti bodo lahko obseg svojega dela povečali za petino. Sistemsko se umešča tudi slovenski, madžarski in italijanski znakovni jezik in jezik gluhoslepih v vzgojno-izobraževalni sistem. Novela določa, da vrtci in šole ugotavljajo in zagotavljajo kakovost s samoevalvacijo, predvidena je tudi ustanovitev sveta za kakovost in evalvacije.
Kot novo možnost pridobitve ustrezne pedagoške, pedagoško-andragoške oz. specialnopedagoške izobrazbe novela ureja tudi mikro dokazila kot krajša izobraževanja in usposabljanja.
STA