Poslanci DZ so že sprejeli novelo zakona o zdravilih. Novela usklajuje zakonodajo s pravom EU, zagotavlja podlago za financiranje in preskrbo z zdravili v izjemnih razmerah in ureja področje uradnih kontrol kakovosti učinkovin za varovanje javnega zdravja.
Boljši dostop do zdravil ter povečanje varnosti pri izdaji
Ena izmed ključnih novosti novele Zakona o zdravilih je izboljšana regulacija dostopa do zdravil ter povečanje varnosti pri njihovem predpisovanju in izdaji. "Novela se osredotoča tudi na usklajevanje zakonodaje z evropskimi direktivami, kar omogoča hitrejše postopke za odobritev novih zdravil, izboljšanje farmacevtske oskrbe in večjo zaščito pacientov," zapišejo na Ministrstvu za zdravje.
Dodajo, da novela uvaja ukrepe za zmanjšanje tveganj, povezanih z napakami pri zdravljenju: "vključno s strožjim nadzorom nad oglaševanjem zdravil in regulacijo generičnih zdravil, s ciljem zagotovitve večje varnosti za uporabnike."
Vlada določa obseg zdravil ter njihovo financiranje
»Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih predvideva, da lahko Vlada Republike Slovenije določi najmanjši zahtevani obseg zalog zdravil in način njihovega financiranja teh zalog. Poudarjamo, da se ta nova določba nanaša na zaloge zdravil pri deležnikih, ki so vključeni v običajno preskrbo z zdravili, ne posega pa v ureditev državnih blagovnih rezerv. Dodatno bo v primeru izjemnih razmer ena izmed možnosti tudi financiranje obveznih zalog iz proračunskih sredstev,« še zapišejo pri Ministrstvu za zdravstvo.
Imetnik pravic za preskrbo z zdravili z novim določilom
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih vključuje pa določbe o zagotavljanju ustrezne in neprekinjene preskrbe z zdravili. Predvsem se imetnikom dovoljenja za promet z zdravili dodaja obveznost zagotavljanja ustrezne in neprekinjene preskrbe z zdravili, ki so skupaj z veletrgovci, vsak v svojem delu, odgovorni za preskrbo z zdravili. Navedeno bo ključno prispevalo k jasnejši odgovornosti za boljšo preskrbo prebivalcev Republike Slovenije z zdravili in s tem k varovanju in ohranjanju javnega zdravja,« še dodatno pojasnijo z Ministrstva za zdravje.
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih tako ne spreminja financiranja zdravil za redno preskrbo trga Republike Slovenije z zdravill, temveč uvaja sistemsko ureditev financiranja zdravil v izjemnih razmerah, kot so naravne nesreče, pandemije ali druge krizne situacije.
Rešitve tudi za izredne situacije, kot je bila pandemija
Na podlagi izkušenj s pandemijo COVID-19 predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih uvaja celovite sistemske rešitve za financiranje in dostop do zdravil v izjemnih razmerah ali kriznih situacijah za vse paciente v Republiki Sloveniji. "S tem se vzpostavlja mehanizem, ki bo omogočal, da se v izjemnih razmerah na predlog ministra za zdravje zagotavlja proračunska sredstva za nabavo potrebnih zdravil za preskrbo pacientov, za stroške, povezane s prejemom, shranjevanjem in distribucijo ter zbiranje, ter za stroške izvajalcev zdravstvene in lekarniške dejavnosti. Prav tako se na predlog ministra, pristojnega za veterinarstvo, v primeru prej navedenih okoliščin, ki ogrožajo zdravje živali, zagotovijo proračunska sredstva za nabavo ustreznih zdravil za uporabo v veterinarski medicini," povedo na Ministrstvu za zdravje.
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih tako ne spreminja financiranja zdravil za redno preskrbo trga Republike Slovenije z zdravill, temveč uvaja sistemsko ureditev financiranja zdravil v izjemnih razmerah, kot so naravne nesreče, pandemije ali druge krizne situacije.
Način financiranja zdravil ostaja nespremenjen
Novela ne spreminja načina financiranja zdravil za redno preskrbo trga v Sloveniji. Pravice do zdravil, vključno s pravico do zdravil, ki so vključena v košarico financiranih zdravil, ostajajo urejene v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). Novela tako ne bo omogočala izdajo zdravil za zdravljenje hipertenzije in drugih obolenj brezplačno ali subvencionirano. "S predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilih se ne spreminja način financiranja zdravil. Pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, vključno s pravico do zdravil, ki so vključena v košarico financiranih zdravil, ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)," so zaključili.