Nedavno je v javno obravnavo prišla novela zakona o zaščiti živali. Z veterinarko dr. Natalijo Hercog Gerbec, dr. vet. med., vodjo Veterinarskega centra PIKA, smo se pogovarjali o čipiranju mačk, temi, ki postaja vedno pomembnejša v boji proti zapuščenim živalim.
Mačke sodijo v vrh po zapuščenosti
Mačke so med najbolj zapuščenimi živalmi, številna društva in azili pa se vsakodnevno soočajo s prezasedenostjo. »S čipiranjem bi lastnike spodbudili k odgovornemu lastništvu in zmanjšali število zapuščenih živali. V primeru, da se mačka izgubi, lahko preko čipa hitro najdemo lastnika,« pojasni dr. Hercog Gerbec. »Ne smemo pozabiti na številne mačje mladičke, ki vsako leto preplavijo ulice, mnogi pa žal končajo tragično.«
V primeru označ ali čipirane muce, ki se je izgubila, le to z lahkoto najdejo.
Čip je v velikosti riževega zrna in živali nikakor ne ovira. V bistvu ga niti ne čutijo: »Vstavimo ga z večjo iglo za vrat. Sama vstavitev pa je hitra in je pdpbna aplikaciji zdravila z brizgo pod kožo,« še pojasni dr. Hercog Gerbec.
Ob odčitavi čipa z živali se številka prenese v register, kjer so zapisani podatki o lastništvu, naslovu lastnika ter telefonski številki. Zapisani so tudi podatki o živali kot je to ime, starost, barva dlake in pasma. »Čip se lahko odčita bodisi v azilu ali pa na veterinarski ambulanti oz. kliniki, kjer ima veterinar tudi dostop do baze podatkov.«
S čipiranjem se enostavno najde pobeglo mačko
Mnenja o tem, ali bi čipiranje mačk moralo biti obvezno, podobno kot je čipiranje psov, se delijo: »Z veseljem bi pritrdila z odgovorom, vendar se bojim, da vse kar je obvezno, naleti na odpor in neodobravanje,« pojasni dr. Hercog Gerbec. Veterinarka je mnenja, da se na račun čipiranja ne sme polniti proračun. »Če pa potrebujemo denar za živali in izboljševanje njihovih življenskih pogojev ter delovanje azilov, je treba strogo denarno kaznovati vse , ki so neodgovorni in na katerikokoli način mučijo in zlorabljajo živali.« Kazni so namreč še vedno izredno nizke, povzročitelji pa velikokrat ostanejo nekaznovani.
S čipiranjem lastniki poskrbijo za odgovorno lastništvo ter skrb za živali. Obenem pomaga pri iskanju izgubljenih živali ter omogoča register obstoječih mačk.
Cena vstavitve čipa, vpisa podatkov v register ter s tem izdaja potnega lista, na katerega je tudi vezan čip, stane 32,89 evra.
Kot še poudari dr. Hercog Gerbec, sama priporoča, da se čipira tudi notranje mačke, saj se pogostokrat zgodi, da tudi notranje mačke uidejo ali padejo z balkona. Čip je na ta način edina pomoč pri iskanju lastnika.
S čipiranjem mačke lastniki prevzamejo odgovorno lastništvo in pripomorejo k večji varnosti svojih živali. Hkrati je to pomemben korak k zmanjšanju števila zapuščenih živali in hitrejšemu iskanju pogrešanih mačk.