Respiratorna obolenja so v polnem zamahu, na ljubljansko infekcijsko kliniko vsak dan sprejemajo nove bolnike zaradi gripe, pljučnice in drugih okužb dihal, med njimi tudi covid-19, pri katerem so že decembra zaznali velik porast primerov bolezni.
"Nove različice virusa covid-19 se hitro širijo in so bolj prenosljive. Kaže se, da je bilo veliko ljudi, ki spadajo med rizične skupine, nazadnje cepljenih v letu 2021 in kasneje niso bili cepljeni s poživitvenim odmerkom," je ob tem za Siol povedala infektologinja in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.
Smo že dosegli vrh obolenj?
Podatki za zadnji teden lanskega leta kažejo, da je zaradi praznikov in šolskih počitnic zaradi obolenj dihal osebnega zdravnika obiskalo manj ljudi, a delež pozitivnih na gripo je še narasel za 13,5 odstotka.
"Upoštevanje preventivnih ukrepov je vplivalo tudi na manjšo pojavnost gripe. Glede na lastnosti virusa covid-19 že od začetka pandemije pričakujemo, da bo ostal z nami. Trenuten porast obolenj z gripo nas ne preseneča. Glede na pretekle izkušnje smo ga pričakovali. Težko pa ocenimo, ali smo vrh obolenj že dosegli." Število prijavljenih primerov okužb s covid-19, ki jih še vedno spremljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) in spletni strani Covid-19 Sledilnik, podcenjuje število resničnih okužb, saj obveznega testiranja ni več. Po trenutni metodologiji spremljanja okužb s SARS-CoV-2 prikazujejo le tiste primere, ki so bili napoteni na uradni test in so bili tudi laboratorijsko potrjeni z datumom izvida za pretekli dan. "Ti podatki so le del celote," pojasnjujejo. "Trenutno veljavna priporočila ob sumu na okužbo s covid-19 ne vključujejo več obveznega testiranja, ampak zgolj samozaščitno ravnanje, ki je enako kot v drugih primerih okužbe dihal.
Spet o cepljenju
Zdravniška obravnava in napotovanje na test sta tako predvidena le za ranljive skupine ter v primeru poslabšanja stanja. "Glede na trenutno stanje opažamo, da se nove različice virusa covid-19 hitro širijo in so bolj prenosljive. Kaže se, da je bilo veliko ljudi, ki spadajo med rizične skupine, nazadnje cepljenih leta 2021 in kasneje niso bili cepljeni s poživitvenim odmerkom. Zato vsem rizičnim skupinam priporočamo ponovno cepljenje," je ob tem za Siol opozorila Beovićeva.
Še vedno pa zdravniki svetujejo tudi enostavne in učinkovite zaščitne ukrepe za preprečitev prenosa pretežno kapljičnih okužb, kot sta zračenje prostorov in razkuževanje rok.