Kot je na novinarski konferenci, na kateri so sporočili odločitev, poudarila predsednica izbirne komisije Cristina Farinha, so vsa štiri slovenska mesta v svojih kandidaturah naslovila zelo aktualne in relevantne evropske teme, kot so solidarnost, meje, klimatske spremembe in transformacije. Zahvalila se jim je za njihovo motiviranost, trud in prilagodljivost v teh nestabilnih časih, da so bile dostavljene vse prijavne knjige ter da so uspeli izpeljati virtualne obiske in sestanke.
Veselje ob razglasitvi nepopisno
V Novi Gorici so razglasitev EPK 2025 pričakali na skupnem trgu obeh Goric, na Trgu Evropa, kjer so skupno že proslavili vstop Slovenije v Evropsko unijo. Veselje ob razglasitvi je bilo nepopisno, na njem pa so sodelovali člani občinskih oblasti iz Nove Gorice in Gorice.
Novogoriški župan Klemen Miklavič je takoj po razglasitvi dejal: “To pomeni, da imata Gorici kot enotno urbano območje priložnost, da postaneta prestolnici in pomembna točka v Evropski uniji. Leta 2025 bo celotna pozornost usmerjena v goriško območje, ki je tudi center čezmejne regije. Osvojitev naslova je namreč priložnost za celotno regijo, ki ima svojo čezmejno dimenzijo. Obe Gorici bosta prva prestolnica neke regije, ki se razteza čez dve državi.”
To pomeni, da imata Gorici kot enotno urbano območje priložnost, da postaneta prestolnici in pomembna točka v Evropski uniji. Leta 2025 bo celotna pozornost usmerjena v goriško območje, ki je tudi center čezmejne regije.
Navdušenja ni mogel skriti niti župan Občine Gorica Rodolfo Ziberna, ki je prepričan, da je to izjemen, močan občutek, eden tistih, ki si jih zapomnimo za celo življenje. “To zmago posvečam občanom, ljudem tega edinstvenega ozemlja, ki so toliko trpeli, a so uspeli odreagirati tako, da so ustvarili boljšo prihodnost za mlade. Biti Evropska prestolnica kulture nam bo omogočilo pridobiti nove človeške in finančne vire za razvoj gospodarstva in zaposlovanja naših mest s pomočjo kulturnih, pa tudi urbanističnih in gospodarskih pobud.”
Biti eno mesto z različnima kulturama
Vodja kandidature Nove Gorice za EPK 2025 Neda Rusjan Bric pa je povedala, da jo prevevajo neverjetni občutki, obenem pa upa, da jim bo uspelo jutri vsaj nekoliko počivati, nato pa bodo nadaljevali z delom, tako kot so si ga začrtali v zapisanem planu.
Novogoriško kandidaturo za EPK so poimenovali Go! Borderless, Gremo! Brezmejno, njihov cilj pa je tudi urbanističen – biti kot eno mesto, čeprav z različnima kulturama. V Novi Gorici so napovedali, da bodo samo v letu 2025 pripravili več kot 600 različnih kulturnih dogodkov ter več kot 60 projektov z različnimi partnerji. Skupno se bodo preko projektov povezovali z 251 partnerji, ki poleg Slovenije prihajajo še iz 34 drugih držav.
V Novi Gorici so napovedali, da bodo samo v letu 2025 pripravili več kot 600 različnih kulturnih dogodkov ter več kot 60 projektov z različnimi partnerji. Skupno se bodo preko projektov povezovali z 251 partnerji, ki poleg Slovenije prihajajo še iz 34 drugih držav.
Novi Gorici je takoj po razglasitvi čestital minister za kulturo Vasko Simoniti. Kot je dejal, ga izredno veseli, saj gre za čezmejno sodelovanje dveh Goric. Ob tem je spomnil, da je bila prav Nova Gorica mesto, ki je bilo središče ob vstopu Slovenije v EU. Kot je poudaril, gre morda tudi na simbolni ravni za neko zavezo, da se bo Nova Gorica skupaj z Gorico umestila na zemljevid Evrope kot uspešno, kulturno osveščeno mesto.
Kulturni in ustvarjalni sektor med najbolj prizadetimi v državi
Vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zoran Stančič je pred razglasitvijo izbora izpostavil, da se je treba zavedati, da sta kulturni in ustvarjalni sektor med najbolj prizadetimi v pandemiji ter da je potrebno v teh okoliščinah še naprej sodelovati v podporo svoji kulturni skupnosti. Pobuda EPK po njegovih besedah igra ključno vlogo pri krepitvi naših skupnih kulturnih vrednost, povezovanju občinstva s svojimi kulturnimi potmi in vdihu novega življenja v mesta tako zdaj kot tudi po koncu pandemije.
Državna sekretarka ne ministrstvu za kulturo Ignacija Fridl Jarc pa je izpostavila, da se je Nemčija prva podala na virtualno izkušnjo izbora EPK. Slovenija ji je v tem sledila in poskušala poskrbeti za čim boljšo predstavitev ter je skupaj z Nemčijo postavljala standarde pri virtualnem izboru EPK in v novi realnosti spremenjenega sveta.
V ožjem izboru tudi druga slovenska mesta
V ožji izbor za EPK 2025 so se sicer uvrstili še Ljubljana, Ptuj in Piran, ki so tudi že čestitali novogoriški občini. Vodja delovne skupine za pripravo kandidature Ljubljane za EPK 2025 Uroš Grilc je ob čestitki Novi Gorici dejal, da ji želijo, da stori vse za najboljšo evropsko prestolnico kulture, “ker Slovenija v današnjih za kulturo težkih časih, potrebuje močno prestolnico, ki bo prinesla dobrobit vsej državi”.
V ožji izbor za EPK 2025 so se sicer uvrstili še Ljubljana, Ptuj in Piran, ki so tudi že čestitali novogoriški občini.
Na Ptuju, kjer so se sprva projekta z ekipo okoli Aleša Štegra lotili veliko bolj ambiciozno, ni bilo večjega razočaranja, izbranemu mestu pa so ob objavi izbora zaploskali. Po besedah županje Nuške Gajšek Novi Gorici “zelo privoščijo zmago, saj gre nenazadnje za nacionalni projekt”.
Novi Gorici sta čestitala tudi Piranski župan Đenio Zadković, ki je dejal da se že nakazuje tesnejše sodelovanje med vsemi kandidatkami in koprski župan Aleš Bržan, ki je dejal, da je imela Nova Gorica “zelo podobno izhodiščno zgodbo čezmejnega sodelovanja”.