Zaradi dotekanja toplega zraka v višinah in nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (ARSO). Najvišje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa pričakujejo v četrtek.
"Izberimo park ali gozd, ne izvajajmo napornejših fizičnih aktivnosti, omejimo se na sprehod"
Zelo slabo kakovost zraka indeksi, izmerjeni danes ob 10. uri, kažejo v Ljubljani, Trbovljah, Zagorju, Črnomlju, Celju, na Ptuju in v Murski Soboti. Slabo kakovost zraka pa v Kranju, Hrastniku, Novem mestu in Ilirski Bistrici.
Na ARSO prebivalcem svetujejo redno spremljanje urnih vrednosti delcev PM10 ali indeksa kakovosti zraka na njihovi spletni strani ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Na NIJZ posebej opozarjajo ranljive skupine, kot so dojenčki in otroci, starejši, ljudje z boleznimi srca, ožilja, dihal ter sladkorni bolniki. Priporočajo omejitev bivanja na prostem na čas, ko je onesnaženost najnižja, ter izogibanje prometnicam. „Izberimo park ali gozd, ne izvajajmo napornejših fizičnih aktivnosti, omejimo se na sprehod,“ svetujejo.
Ob kašlju ali pomanjkanju sape potrebno fizične napore zmanjšati
Priporočajo tudi, da bivalne prostore učinkovito prezračujemo, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja, prostore, v katerih je večje število ljudi, kot so na primer šole in uradi, pa prezračujemo čim večkrat. Svetujejo tudi, da v zaprtih prostorih ne kadimo ali prižigamo sveč in da smo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj in ali pomanjkanje sape. "To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati," so še zapisali.
Povišane ravni delcev v zraku se pozimi povečajo zaradi dodatnih virov, kot so kurišča in neugodni podnebni pogoji, ki se pridružijo cestnemu prometu in industriji. Onesnažen zrak lahko pomembno vpliva na zdravje, zato je potrebna previdnost in prilagoditev vsakodnevnih aktivnosti.