Član sveta NIJZ Zoran Simonović, vodja področja za nalezljive bolezni na mariborski enoti NIJZ, je v pismu zaposlenim zapisal, da je je bil namen petkove večurne seje Nacionalnega inštituta za javno zdravje čim prej razrešiti trenutnega v. d. direktorja Ivana Eržena, poročajo za Dnevnik. Za imenovan medij so prejeli tudi pismo 25 epidemiologov NIJZ, ki so zedinjeni v podpori direktorju, vladi pa očitajo, da stroko ter njihove kritike praktično zanemarja in sankcionira.

Ker je direktor NIJZ nasprotoval ukrepom vlade, so ga želeli odstaviti

Na seji, ki so jo sklicali zaradi poziva vladnih predstavnikov, so tako določili, da bodo že čez nekaj dni objavili razpis za novega direktorja s polnim mandatom, postopek izbire pa bi naj bil končan že v 2-3 tednih. Spomnimo, trenutno v. d. direktor je za Mladino dejal, da se ne strinja z vladnimi restriktivnimi ukrepi, saj se vlada ni posvetovala s stroko, takoj za tem pa so sledile sankcije. Direktorju so očitali, da izjav ni uskladil z vlado in da bi jih moral vsaj preklicati. Simonović je dejal, da rast okužbe v Sloveniji sploh ni eksponentna, kakor bi naj poročala naša vlada, in da tako direktor NIJZ ni dejal nič kontradiktornega.

NIJZ bi po zakonu moral svetovati vladi, a ta jih je odrezala

Kot še poročajo za Dnevnik, naj bi Simonovič na seji vprašal, če je sploh zakonito o nekaterih točkah dnevnega reda razpravljati na izredni seji. Pravnica Nataša Čarman Korenjak pa je ob tem dejala, da izredno sejo upravičuje le razprava o komunikaciji med NIJZ in vlado. A kljub temu se je razjasnilo, da je bil namen celotne izredne seje zgolj čimprejšnja razrešitev v. d. direktorja Eržena. Simonović je v pismu prav tako izrazil mnenje, da vlada čaka na Erženov odstop. Vlada naj bi prav tako želela, da se rok za prijavo na razpis za direktorja skrajša na tri dni, čeprav jih po zakonu mora biti osem. Ker je tak korak torej nezakonit, njihov predlog odpade.

Simonović je pojasnil, da mora NIJZ po zakonu vladi svetovati in predlagati ukrepe v času epidemij ali drugih groženj javnemu zdravju. A vse od 13. marca naprej, ko je premier postal Janez Janša, so NIJZ bolj kot ne odrezali kot svetovalno telo vladi. Odtlej vladi svetujejo druge inštitucije, in sicer povsem brez vednosti in vpletenosti NIJZ.

NIJZ vseskozi opozarja na nepravilne odločitve vlade

Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje je vlada očitala, da svojega dela ne opravljajo dobro in jim očitali slabo sodelovanje z ministrstvom za zdravje. Očitke je 25 epidemiologov v sklopu NIJZ povsem negiralo v pismu, kjer so navedli, da so vseskozi delovali v skladu z mednarodnimi epidemiološkimi smernicami in s svojimi ukrepi uspeli upočasniti potek epidemije. NIJZ je, vse odkar so bili izključeni iz aktivne participacije svetovanja vladi, opozarjala na nekatere sporne odločitve slednje, recimo nošenje mask in rokavic, razkuževanje javnih površin in večstanovanjskih stavb, omejevanje gibanja ljudi in drugo. Vladi tako očitajo, da so sankcije v primeru kritike stroke povsem neupravičene.