V prazničnih dneh, ko večina uživa v družinskem krogu, lekarniški farmacevti neumorno skrbijo za dostopnost do zdravil in lekarniških storitev. V vseh regijah zagotavljajo 24-urni dostop do nujnih zdravil, tudi takrat, ko so druge storitve nedostopne. »Magistri farmacije morajo v času dežurne službe izdati zdravila, predpisana na recepte istega dne ali označene kot nujne, vendar zagotavljajo pacientom tudi dostop do drugih potrebnih zdravil, vključno z zdravili brez recepta,« je obrazložila predsednica Lekarniške zbornice Slovenije mag. Darja Potočnik Benčič.

Pogosto povpraševanje tudi v nenujnih primerih

Lekarniški farmacevti v dežurnih lekarnah niso zgolj strokovnjaki za zdravila, ampak tudi nepogrešljiva podpora bolnikom, ki nujno potrebujejo pomoč. Kljub temu se pogosto soočajo s povpraševanjem po izdelkih, ki niso nujni, kar ovira dostop do zdravil tistim, ki jih zares potrebujejo. »Zato pozivamo, da se v dežurne lekarne odpravite le v nujnih primerih, ko zdravje ne more čakati. S tem omogočite hitrejšo pomoč tistim, ki zaradi zdravstvenega stanja potrebujejo takojšen dostop do zdravil.«

[[image_1_article_73046]]

Lekarniški farmacevti so tihi heroji, a njihova vloga je za delovanje zdravstvenega sistema ključna. Njihova strokovnost, predanost in dostopnost so nepogrešljivi v vseh situacijah, tudi v prazničnih dneh in ob  nepredvidenih krizah. »Njihova pomoč ni omejena le na izdajo zdravil; s strokovnimi nasveti prispevajo  h kakovostni oskrbi pacientov in hitrejšemu okrevanju,« je sklenila.

V Sloveniji imamo 351 lekarn na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in 27 bolnišničnih lekarn, ki delujejo skladno z Zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe, pacientom in ostalim zdravstvenim delavcem. Poleg tega pa lekarniška dejavnost zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.