Sodišče je v primeru, kjer so Slovenske železnice in njuni hčerinski podjetji Fersped in VV-Log sprožili zahtevek proti več podjetjem zaradi suma goljufije z izmišljenimi terjatvami in fiktivnimi izvršnicami, izdalo začasno odredbo. Odredba dolžnikom prepoveduje razpolaganje z izvršnicami, piše portal Preiskovalno.

Če bi te listine bile unovčene, bi lahko prišlo do blokade računov

Okrožno sodišče v Ljubljani je v gospodarskem sporu 28. aprila presodilo, da obstaja velika verjetnost, da dolžniki nimajo pravne podlage za unovčevanje teh izvršnic. Njihovo unovčenje bi pomenilo zlorabo izvršilnega mehanizma, saj bi bilo izplačilo zahtevano na podlagi poslov, ki nikoli niso bili izvedeni. Hkrati so te izvršnice netransparentne, navaja Preiskovalno.si.

Če bi te listine bile unovčene, bi lahko prišlo do blokade računov družb iz skupine SŽ, kar bi ogrozilo njihovo delovanje, povzročilo poslovno škodo ali celo njihovo plačilno nesposobnost. Zato je sodišče prepovedalo izplačila iz teh izvršnic in naložilo, da morajo upniki v 30 dneh sprožiti tožbo. V nasprotnem primeru se postopek zavarovanja ustavi.

Ocenili, da  gre najverjetneje za organizirano shemo

Sodišče je v začasni odredbi ocenilo, da gre najverjetneje za organizirano shemo, ki vključuje nekdanje vodilne kadre SŽ in njihovih hčerinskih družb, ki so neupravičeno potrjevali obveznosti in podpisovali izvršnice. V goljufivi shemi je neobstoječe terjatve od domnevnih upnikov Avtoprevozništvo Grandovec Anton, Grantran in Planet Trans v stečaju odkupilo 10 nebančnih finančnih posrednikov, ki so danes dolžniki SŽ.

S spornimi izvršnicami, izdanimi v domnevno goljufivih poslih med podjetji v lasti SŽ in zunanjimi partnerji, razpolagajo VOC Ekologija, MS Faktor, Prva finančna agencija, Emona Invest, Borza terjatev, Center za razvojne projekte, 3M finance, LJ Funds, Nekster finance in Polfin. Grandovec, Grantran, podjetje njegove partnerice, in Planet Trans v stečaju naj bi pridobili likvidnostno financiranje. Prvi dve podjetji imata po podatkih družbe Ebonitete blokirane račune, s posli pa sta po navedbah portala zaslužila več kot 10 milijonov evrov.

Kriminalisti preiskujejo morebitne nepravilnosti

Kriminalisti že preiskujejo morebitne nepravilnosti. Na SŽ pravijo, da so uvedli vse ukrepe, prekinili sodelovanje z vpletenimi in jim odvzeli pooblastila. Jeseni lani so podjetje zapustili tudi trije vodilni, med njimi član poslovodstva Tomaž Kraškovic in direktor Ferspeda Dean Peršić.

Policija je potrdila, da zadevo obravnava, a uradnih potrditev o kaznivih dejanjih za zdaj še ni.