Turistična agencija Kompas, ki je v lasti investicijske družbe Springwater Capital s sedežem v Luksemburgu, napoveduje reorganizacijo poslovanja. V ospredje bodo postavili sprejemne storitve za organizirane skupine tujih turistov, medtem ko bo prodaja turističnih aranžmajev znotraj Slovenije v prihodnje manj izpostavljena. Podrobnosti za zdaj ne razkrivajo.

Konec ere?

"V prihodnje bomo več vlagali v razvoj in krepitev receptivne dejavnosti, v kateri je Kompas vodilno slovensko ter regionalno podjetje, in ki pomembno pozitivno vpliva na slovensko gospodarstvo," so v sporočilu za javnost zapisali v Kompasu. Zaradi tega bo manjša prioriteta prodaja turističnih storitev v Sloveniji, so dodali. Ob tem dodajajo, da prodaja turističnih paketov že zdaj predstavlja le manjši delež poslovanja, saj se agencija pretežno osredotoča na goste iz tujine.

Kot pravijo, Kompas velja za enega največjih slovenskih ponudnikov storitev na ključnih emitivnih trgih, kot so Evropa, ZDA, Kanada, Azija in Avstralija.

Kaj pa že sklenjene pogodbe?

Potnikom in poslovnim partnerjem ob napovedi opuščanja dejavnosti prodaje turističnih paketov v Sloveniji sporočajo, da bodo vse sklenjene pogodbe za potovanja izvedli v skladu z dogovorom.

Podrobnejših informacij o reorganizaciji poslovanja in njenih učinkih za zaposlene trenutno ne dajejo, bodo pa, kot so napovedali, v kratkem dosegljivi za dodatna pojasnila.

Težave že nekaj časa

Spomnimo, da je jeseni lani odjeknila novica, da je Kompas v nekaj mesecih zapustilo več vodilnih kadrov, napovedani pa so bili tudi odpuščanja. Po podatkih časnika Dnevnik se je število zaposlenih konec leta 2023 zmanjšalo na približno 80, potem ko jih je bilo še nekaj mesecev prej več kot 130.

Takrat so v Kompasu za Dnevnik pojasnili, da se podjetje spopada s slabim finančnim stanjem in znaki dolgoročne insolventnosti. Pod vodstvom direktorja Lovorka Mamića so se zato odločili za obsežno prestrukturiranje, skladno z insolvenčno zakonodajo. Med ukrepi so bile tudi racionalizacija števila zaposlenih, zapiranje poslovalnic ter opuščanje nedonosnih segmentov.

Podjetje, ki je nekoč veljalo za ponos slovenskega turizma, je bilo do leta 2006 v slovenski lasti, nato je prešlo pod okrilje hrvaške družbe Adriatica.net. Po njenem stečaju je Kompas prevzel Agrokor, kasneje Fortenova, nato pa ga je kupila investicijska družba Springwater Capital, ki je lastništvo prevzela preko luksemburške družbe Special Sits General Partner II. Po poročanju Dnevnika je novi lastnik avgusta lani Kompasu zagotovil likvidnostno podporo za najmanj eno leto.

Čeprav je podjetje po treh letih izgube zaradi pandemije v letu 2023 uspelo zvišati prihodke in ustvariti dobiček, naj bi se v prvi polovici leta znova znašlo v izgubi, negativno pa naj bi poslovalo tudi v glavni turistični sezoni. Uradni podatki o poslovanju za lansko leto še niso objavljeni. Kompas je lani razburil tudi z odpovedmi določenih potovanj in čarterskih letov.