28. december je dan v letu, ko praznujemo tako imenovano pametvo ali tepežni dan, ki ga ponekod po Sloveniji imenujejo tudi tepežnica ali dan nedolžnih otročičev. Na območju osrednjih Slovenskih goric se je ohranil običaj tepežkanja s pletenimi šibami, ki se imenujejo krdebač. V Cerkvenjaku v Slovenskih goricah obstaja celo društvo z imenom Krdebač.
Krdebač je palica, spletena iz osmih pintovih šib
Predstavnik društva Mirko Kozar je pojasnil, da je krdebač palica, spletena iz osmih pintovih šib, ki so jo otroci uporabljali za tepežnico. »Ob tepežkanju so otroci zaželi zdravja in sreče, ob tem pa so govorili različne izreke. V osrednjih Slovenskih goricah so tako srečo zaželeli z besedami »Pametva, pametva friški bote, zdravi bote. Vino pijte, ne vodou. Zelje jejte, ne mesau.« Kozar dodaja, da so to palico v glavnem uporabljali fantje, deklice pa le pintovo šibo. Pri tem je pomembno, tako Kozar, da vsako leto uporabljamo nov krdebač, ker bi lahko s suhim krdebačem “ljudje dobili bolhe in uši.”
V osrednjih Slovenskih goricah so tako srečo zaželeli z besedami »Pametva, pametva friški bote, zdravi bote. Vino pijte, ne vodou. Zelje jejte, ne mesau.
Po izročilu so torej na ta dan otroci vstali že zelo zgodaj in se s šibami odpravili po vasi, od hiše do hiše. Najprej so jih po zadnji plati dobili domači, potem pa še sosedje in znanci. Pri tem so otroci dobili darilo; včasih suho sadje, orehe, klobaso, pecivo, kruh v novejšem času pa denar. Praznik je uvedla cerkev, kot praznik otrok, ki so umrli v Betlehemu. To je bil edini dan v letu, ko so lahko otroci tepli odrasle.