Če bo pristojno delovno telo državnega zbora odločilo, da so bivši poslanci upravičeni do nadomestila, bodo najmanj šest mesecev prejemali 80 odstotkov zadnje plače. Možnost podaljšanja še za pol leta imajo tisti poslanci, ki se bodo upokojili. Nadomestilo poslanske plače lahko prejemajo eno leto. Poslanec, ki je funkcijo poslanca opravljal dva zaporedna mandata, ima pravico nadomestilo prejemati devet mesecev in poslanec, ki je funkcijo opravljal tri zaporedne mandate, lahko nadomestilo prejema eno leto.
37 poslancev je zaprosilo za nadomestilo, povprečne plače pa so več tisočakov
Sestava državnega zbora se je pred kratkim zelo spremenila, saj je v parlamentu po zadnjih volitvah ostalo le 30 starih poslancev. Ob tem se veliko poslancev sooča z iskanjem delovnih mest – nekateri so se vrnili v stare službe, drugi se bodo upokojili, veliko jih je tudi zaprosilo za nadomestilo.
Kot poročajo Slovenske novice, je vlogo za nadomestilo oddalo kar 37 nekdanjih poslancev, a imen zaenkrat ne razkrivajo. Po rešitvi vseh vlog bo seznam upravičencev sicer objavljen na spletnem portalu Državnega zbora.
Od 22 poslancev, ki so ob koncu mandata 2014-2018 zaprosili za nadomestilo poslanske plače, jih je nadomestilo vse do konca polletnega obdobja prejemalo 12, trije poslanci pa še dlje.
Med poslanci, ki so se poslovili, so marsikatera znana imena: Aleš Hojs, Marjan Pojbič, Jani Möderndorfer, Nik Prebil, Igor Peček, Andreja Zabret, Igor Zorčič, Jože Lenart, Mateja Udovč … Državni zbor zapušča veliko poslancev, zato je tudi prošenj za nadomestil letos veliko.
Takšni pogoji morajo biti izpolnjeni za prejemanje nadomestila
Pravico do nadomestila ima bivši poslanec, ki iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve in ne izpolnjuje minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja v skladu s predpisi, ki urejajo obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s posebnimi predpisi, v katerih je urejena pravica do starostne pokojnine. Nadomestilo v višini 80 % zadnje plače, ki jo je prejemal, ko je opravljal funkcijo, lahko prejema, dokler se ne zaposli ali začne opravljati pridobitne dejavnosti oziroma dokler ne izpolni navedenih pogojev za upokojitev, vendar najdlje šest mesecev od prenehanja mandata.
Do nadomestila so po prenehanju mandata upravičeni tudi ministri, a njim rok za vložitev vloge za nadomestilo po prenehanju mandata še ni potekel.
Do nadomestila ni upravičen poslanec, ki mu je funkcija poslanca prenehala pred potekom šestih mesecev od potrditve mandata ter tisti, ki je bil do potrditve mandata v delovnem razmerju in mu pravice ter obveznosti iz tega delovnega razmerja na podlagi sporazuma z delodajalcem mirujejo.
Čas prejemanja nadomestila se poslancu, ki mu je prenehal mandat, šteje v delovno dobo. V tem času je socialno zavarovan po predpisih, ki urejajo socialno zavarovanje oseb v delovnem razmerju, ob upokojitvi pa mu pripada pravica do odpravnine.