Davčne spremembe, ki jih predlaga vlada, so v splošnem nesistemske, ne prispevajo k stabilnosti davčnega okolja in ne odgovarjajo na glavne izzive, s katerimi se sooča gospodarstvo, so prepričani na GZS. Potrditev sprememb brez obravnave na Ekonomsko socialnem svetu pa bi po njihovem prepričanju pomenila vnovično kršitev socialnega dialoga.
Nezadostne in diskriminatorne davčne olajšave
Predlagana zakonodaja ne prinaša odgovorov na izzive, kot so visoka obdavčitev dela, premajhne investicije v raziskave in razvoj ter nekonkurenčnost pri privabljanju in zadrževanju ključnih kadrov, je prepričan glavni izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček.
"Davčne olajšave za mlade strokovnjake iz tujine so sicer dobrodošle, vendar nezadostne in predvsem diskriminatorne do ostalih domačih in tujih strokovnjakov," so pri GZS zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Kot najboljšo rešitev za ta izziv še naprej vidijo uvedbo socialne oz. razvojne kapice.
Zakaj dvig trošarin na alkoholne pijače ne bo dal pričakovanih rezultatov
Če na GZS podpirajo prenos olajšave za investicije v digitalno in zeleno s sedanjega enega leta na pet let, pa odločno nasprotujejo dvigu trošarin na alkoholne pijače in dvigu DDV na sladke pijače. Ukrepa sta po njihovi oceni nedomišljena in ne bosta dala pričakovanih rezultatov - vlada napoveduje povečanje prihodkov v državno blagajno in izboljšanje javnega zdravja -, ampak bosta še dodatno zmanjšala konkurenčnost slovenske živilskopredelovalne industrije.
Kot so navedli na zbornici, podatki kažejo, da se prodaja alkohola kljub višjim cenam ne zmanjša, pride pa do sprememb v ponudbi, saj se na trgu poveča ponudba cenejših alkoholnih pijač vprašljive kakovosti, takšni ukrepi pa hkrati tudi dodatno spodbujajo krepitev sivega trga in nakupe preko meja.
Nov močan udarec za pivovarje
Na GZS jih skrbi zlasti dvig trošarine na pivo, ki je že danes v Sloveniji med najvišjimi v Evropi oziroma več kot dvakrat višja kot v sosednjih državah, saj bi bil to nov udarec pivovarjem, ki so v tem pogledu že sedaj najbolj obremenjeni. "Delež trošarine, ki jo pivovarji plačajo državi, že danes predstavlja več kot 40 odstotkov cene piva. Preseneča pa navidezna velikodušnost vlade, ki bi kar naenkrat malim pivovarjem omogočila plačilo polovične trošarine za do 150.000 hektolitrov na leto, medtem ko imajo zdaj popust le za do 20.000 hektolitrov," so zapisali.
Prav tako na GZS nasprotujejo ukinitvi režima uveljavljanja normiranih odhodkov, ker je tak sistem dobrodošel predvsem z vidika administrativnih poenostavitev. "Če vlada meni, da je tak sistem nesorazmeren, potem predlagamo v razmislek možnost znižanja odstotka normiranih odhodkov, ne pa ukinitve. Če pa je problem nadzor nad normiranci, potem se mora vlada osredotočiti na ta izziv, ne pa metati vse normirance v isti koš," so navedli.
Kaznovani, ker institucije niso sposobne učinkovitega nadzora
Na zbornici menijo, da je v Sloveniji postala stalna praksa, da se zaradi peščice kršiteljev kaznuje vse, samo zato, ker institucije niso sposobne učinkovitega nadzora. Pri tem so navedli primer evidenc delovnega časa.
Ostale spremembe, predvidene v tem davčnem svežnju, so po njihovi oceni minornega pomena, zato na GZS pričakujejo nov "predlog sprememb, ki naj bi, po napovedih vlade, končno posegel tudi na področje pretirane obremenjenosti plač".
Vlada bo predloge davčnih sprememb po napovedih obravnavala v sredo.
STA