Svoboda je vložila predlog za razveljavitev sklepa o razpisu referenduma o obrambnih izdatkih, saj je referendumsko vprašanje nejasno in zavajajoče, je po srečanju s predsedniki parlamentarnih strank pojasnil premier Robert Golob. Pobuda za referendum o članstvu Slovenije v Natu je tako po njegovih besedah postala "najverjetneje nepotrebna".
Eden, dva, na koncu noben referendum?
Poslanska skupina Svoboda je vložila predlog sklepa o razveljavitvi sklepa DZ, da se razpiše posvetovalni referendum o povišanju obrambnih izdatkov. V obrazložitvi so pojasnili, da je referendumsko vprašanje nejasno in zavajajoče, v nasprotju z zakonom o referendumu in v neskladju s poslovnikom DZ, "na kar so opozorili tudi številni ustavni pravniki".
Takšen je bil po Golobovih besedah tudi zaključek današnjega srečanja parlamentarnih strank. "Zato je edini razumni korak, da se takšen sklep o referendumu razveljavi," je dejal.
Prisotnim strankam na sestanku so sicer predlagali, da takšno pobudo vložijo skupaj. Premier pa je, kot pravi, "zaznal veliko naklonjenost temu, da se to glasovanje opravi". Na sestanku so si po njegovih besedah tudi iskreno izmenjali poglede na obrambno in varnostno politiko, kot tudi na dogajanje v DZ prejšnji teden.
"Vsaka vlada želi in mora imeti jasen okvir, znotraj katerega lahko izvaja svojo politiko," je dejal. "Nejasno in zavajajoče" referendumsko vprašanje pa bi lahko po njegovem mnenju pripeljalo do tega, da bi vladi onemogočilo izvajati varnostno politiko. Zato je napovedal tudi pobudo za referendum o članstvu Slovenije v Natu, ki pa je zdaj po njegovih besedah postala "najverjetneje nepotrebna".
Prepričan, da je dovolj časa, da se zagotovi ustrezna večina
O zagotovitvi podpore predlogu sklepa o razveljavitvi razpisa referenduma o obrambnih izdatkih danes niso govorili, bo pa po Golobovem prepričanju pred glasovanjem dovolj časa, da se zagotovi ustrezna večina, ki bo pripeljala do razveljavitve.
Pri prvem glasovanju o "izrazito proti Natovski" pobudi za referendum so se po njegovem mnenju parlamentarne stranke "še lahko izgovarjale, da ne vedo, o čem glasujejo". "Kdorkoli bo ponovno tako glasoval, se ne bo mogel izgovarjati, da ni prebral obrazložitve. Verjamem, da bodo to sporočilo upoštevali vsi, tudi tisti, ki jih danes na sestanku ni bilo," je dejal.
"Kdorkoli igra politikantstvo, namesto da bi skrbel za varnost, se pač ne zna obnašati državotvorno"
"Kdorkoli igra politikantstvo, namesto da bi skrbel za varnost, se pač ne zna obnašati državotvorno," pa je komentiral današnjo odsotnost prvaka SDS Janeza Janše. Po njegovem mnenju to več pove o njem, "kot bi lahko povedal jaz".
Na vprašanje, ali bo na glasovanje o razveljavitvi sklepa o razpisu referenduma vezal zaupnico vladi, pa je dejal, da se lahko takšnemu vprašanju "samo nasmeji".
Verjame, da bi večjo škodo mednarodnemu ugledu Slovenije kot dogajanje pretekli teden povzročila dopustitev "nejasnega in zavajajočega" referenduma in če vlada ne bi imela mandata za izpolnjevanje svojih obveznosti znotraj zavezništva, hkrati pa ostala njen polnopravni član.
Prepričan je, da bodo z naslednjimi koraki, vključno z razveljavitvijo referenduma, naredili največ za državotvornost in za to, da se bo Slovenija vzpostavila kot zaupanja vredna zaveznica. "Ker ne moremo govoriti, da smo zaupanja vredni zavezniki, hkrati se pa šalimo glede tega, ali bomo izpolnjevali svoje obveze ali ne," je dejal.
Prepričan, da ni sporov v koaliciji
Vprašanju o trdnosti koalicije se čudi, ker pri obrambnih izdatkih ne gre za temo iz koalicijske pogodbe ali iz programa dela vlade. "Vsak je glasoval po svoji vesti in v skladu s svojimi načeli," je dejal. Na podlagi vseh sestankov pa verjame, da so stvari ta teden bolj jasne. S tem tudi ne povezuje usode koalicije ali ene same stranke. "Ni sporov v koaliciji," je zagotovil.
Število glasov v podporo umiku referenduma še nejasno
Po parlamentarnem vrhu še ni jasno, koliko glasov se obeta predlogu za razveljavitev sklepa o razpisu referenduma o obrambnih izdatkih. Predlagateljica referenduma Levica vztraja pri svojem predlogu. V SD in NSi se bodo o glasovanju še pogovorili. Podporo predlogu pa napovedujejo poslanci iz vrst Demokratov.
V Levici vztrajajo pri svojem predlogu, saj menijo, da se je treba o teh vprašanjih posvetovati z državljani. V najmanjši stranki koalicije so prav tako prepričani, da je vsak, ki je prebral obrazložitev njihovega predloga za posvetovalni referendum, lahko jasno razbral namen, in sicer podporo nižjim izdatkom za obrambo, je po parlamentarnem vrhu dejala koordinatorica Levice Asta Vrečko.
"Kar se nas tiče, so seveda različne interpretacije možne, ampak intenca skupaj z obrazložitvijo je bila z naše strani jasna. Kar se nas tiče, bomo seveda vztrajali na svojem vprašanju," je še dejala. Vprašanje, ki so ga predlagali, se sicer glasi: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov.
Han: Zadevo bomo zdaj še enkrat preučili
"Mi smo iskreno podprli ta referendum, jasno pa je, da so ustavni pravniki povedali, da je to vprašanje zelo nerazumljivo in je lahko tudi zavajajoče, zato bomo zdaj še enkrat zadevo preučili," je ob odhodu s parlamentarnega vrha dejal predsednik koalicijske SD Matjaž Han.
O podpori predlaganemu sklepu se bodo tako po njegovih besedah še pogovorili, z današnjim pogovorom pri premierju pa je sicer zadovoljen. Tako je pozdravil predlog premierja, ne želi pa prejudicirati izida glasovanja. Poslanci SD so sicer v minulih dneh odločno zatrjevali, da vztrajajo pri referendumu, medtem ko je Han dejal tudi, da bi njihova stranka podprla umik obeh referendumov.
Tonin: Oba referenduma nesmiselna
Predsednik NSi Matej Tonin pa je ocenil, da je današnja razprava pokazala, da sta oba referenduma nesmiselna. Poslanci NSi bi si po njegovih besedah želeli, da bi premier na predlog sklepa za odpravo potrjenega referenduma vezal zaupnico. "S tem bi na nek način dosegel, da je koalicija tukaj enotna in da se to vprašanje nejasnega referenduma spravi z mize in hkrati tudi, da potem ne pride do drugega referenduma glede Nata," je dejal.
Poslanci NSi se bodo sicer o glasovanju še posvetovali in odločitev pravočasno sporočili. Pred tem pa bi si želeli vedeti, kakšni bodo nadaljnji koraki koalicije in predsednika vlade, saj ne želijo "skakati v prazen bazen". Tonin pa sicer obžaluje, da se danes niso dogovorili o njegovem predlogu, da bi se celotna politika, vključno z Levico, strinjala, da je predlagano vprašanje nejasno, in da ga je zato smiselno pospraviti z mize.
Kaj pa nepovezani poslanci in SDS?
Poslanska skupina nepovezanih poslancev pa je že danes napovedala, da bo predlog za umik referenduma podprla. O predlogu NSi, da bi na to glasovanje premier moral vezati zaupnico, je vodja poslanske skupine in predsednik Demokratov Anže Logar dejal, da stoji na stališču, da bi morala politika stopiti korak nazaj. "Gre za varnostna vprašanja in mislim, da kakršnokoli zaostrovanje pri teh vprašanjih ni nikomur v interesu," meni. Sam pa je predlagal še, da politika pred sprejemom proračun "sproži krog širšega obveščanja", da bo tako državljanom kot strokovni javnosti "jasno, po kateri poti gremo".
Največja opozicijska stranka SDS se parlamentarnega vrha ni udeležila. Prvak stranke Janez Janša je ob tem na družbenem omrežju X zapisal, da ima koalicija dovolj glasov bodisi za razpis bodisi preklic referendumov, če se ne zmore dogovoriti, pa naj odstopi.
Premier Golob je danes gostil vrh parlamentarnih strank o referendumih o obrambnih izdatkov in o članstvu Slovenije v Natu. Po srečanju je sporočil, da je poslanska skupina največje vladne stranke Svoboda vložila predlog za razveljavitev sklepa o razpisu referenduma o obrambnih izdatkih, saj je referendumsko vprašanje nejasno in zavajajoče. Pobuda za referendum o članstvu Slovenije v Natu pa je tako po njegovih besedah postala "najverjetneje nepotrebna".
STA