Vlada RS je potrdila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju. Predlog novele  prinaša spremembe na področjih, ki se dotikajo najranljivejših skupin posameznikov.

S predlagano novelo se uresničuje lanska ustavna odločba, s katero je bilo naloženo, da se v primeru izvršbe na stanovanjske nepremičnine, ki so dolžnikov dom, sodnikom omogoči, da v konkretnih primerih najdejo pravično ravnovesje med interesi upnika in dolžnika. Sodnik bo po sprejetju novele lahko odločil, da se z izvršbo nekaj časa počaka, če meni, da dolžniku v danem trenutku posebne okoliščine, kljub njegovim prizadevanjem, niso dovolile, da najde drugi dom.

Predlog novele  prinaša spremembe na področjih, ki se dotikajo najranljivejših skupin posameznikov.

“Izvršilni postopek je primarno namenjen upniku, da doseže prisilno uveljavitev svoje obveznosti, tega cilja pa vendarle ni mogoče doseči za vsako ceno in na kakršenkoli način. S predlogom zakona se zagotavlja ustrezno varstvo dolžnika v primerih, ko so podani posebno upravičeni razlogi za odlog izvršbe. S predlogom se širi možnost intervencije Vrhovnega sodišča RS tudi v izvršilnih zadevah z namenom oblikovanja enotne sodne prakse,” so pojasnili na ministrstvu za pravosodje.

Kot še dodajajo, se v izvršbi priznava tudi poseben položaj živalim, saj se določa zaščita hišnih živali pred izvršbo. “Menimo, da hišne živali ne morejo biti obravnavane kot stvar, ki je lahko predmet rubeža in prisilne prodaje. Upoštevati je namreč treba odnos lastnika do živali in obratno,” so še sporočili.

Za čim bolj odgovoren in čim manj stresen odvzem otrok

Predlog novele tudi natančneje dopolnjuje pravila, ki urejajo izvršbo z neposrednim odvzemom otroka. Rešitve so oblikovane v smeri večje fleksibilnosti izvršilnega postopka, predvsem, da se omogoči čim boljšo pripravo, katere rezultat bo hitrejši in za otroka čim manj stresen postopek.

“Pri pripravi je bilo naše glavno vodilo prav korist otroka. Ko družinsko sodišče odloči, komu bo zaupana vzgoja in varstvo otrok, je treba namreč zagotoviti, da se ta odločitev čim prej izvrši. Še posebej je nujna takojšna izvršba v primerih nujnih ukrepov, torej tistih ukrepov, ki so namenjeni zaščiti otroka, ki je ogrožen,” so pojasnili.

Rešitve so oblikovane v smeri večje fleksibilnosti izvršilnega postopka, predvsem, da se omogoči čim boljšo pripravo, katere rezultat bo hitrejši in za otroka čim manj stresen postopek.

V postopku prisilne izvršitve odločbe o varstvu in vzgoji z odvzemom otroka se (izrecno) določa možnost, da se tudi v tem postopku izjemoma omogoči odlog izvršbe, kadar obstajajo okoliščine, zaradi katerih takojšnja izvršba ne bi bila v skladu z varstvom koristi otroka, so še zapisali. Poleg tega so na tem področju predlagane nekatere druge spremembe in dopolnitve ureditve, ki lahko na zakonski ravni prispevajo k temu, da je odvzem otroka izpeljan strokovno, odgovorno in z vso skrbnostjo ter ustreznim delovanjem vseh udeleženih, da je skrbno načrtovan, saj pomeni vsak odvzem otroka hud in boleč poseg v otrokovo življenje, zato ga je treba izvesti humano in z največjo mero občutljivosti.