V Gornji Radgoni je med 7. in 9. julijem potekalo že 51. odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija Gornja Radgona, najstarejše in najpomembnejše strokovno vinsko ocenjevanje v Sloveniji. Pod okriljem 63. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA je Pomurski sejem pritegnil vinarje iz petih držav (Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Češke in Portugalske), ki so s skupno 566 vzorci potrdili visoko kakovost in mednarodni ugled dogodka.
Na osrednjem ocenjevanju je sodelovalo 140 vinarjev s 550 vzorci, dodatnih 16 ekoloških vin pa je bilo prijavljenih na 15. ocenjevanje BIO vin. Vse vzorce je presojalo pet strokovnih komisij, sestavljenih iz priznanih slovenskih in tujih enologov. Letos je organizator uvedel tudi nov, mednarodno uveljavljen način postavitve ocenjevalcev, ki omogoča boljšo koncentracijo in še bolj objektivno ocenjevanje posameznih vzorcev.
Najštevilčnejši vzorci so bili ponovno bela mirna suha vina (146 vzorcev), sledila so rdeča suha vina (99) in peneča vina (74).
[[image_1_article_79333]]
11 šampionskih nazivov
Podeljenih je bilo 11 šampionskih nazivov, in sicer:
- Vinska klet Goriška Brda - Klasična penina Virgo Brut (klasična metoda),
- Vina Belje - La Belle Grand (charmat metoda),
- Kmečka zadruga Krško - Cviček PTP premium 3,
- Vina Erneic - Beli pinot (bela mirna suha vina, mlajša od treh let),
- Puklavec Family Wines - White Cuvée 34 (bela mirna suha vina, starejša od treh let),
- Pewal Weine Handels GmbH - Muskateller (mirna suha vina aromatičnih sort),
- PRA Vino družinsko posestvo Čurin – Prapotnik - Traminec (mirna polsladka vina aromatičnih sort),
- Vinakoper – Koper Merlot (suho rdeče vino, mlajše od treh let)
- Posestvo Ferjančič - Fino red (rdeča suha vina, starejša od treh let),
- Vinakras Sežana - Izbrani teran PTP - ELITE 1 (rdeča vina - teran) in
- Vina Benčina – Zlati medun (naravno sladko desertno vino)
[[image_3_article_79333]]
Prvaki vinsko turistčnih cest:
- Vinakras – Malvazija Prestige (Kraška cesta)
- Vinakoper – Capo d’Istria Shiraz (Istrska cesta)
- Steyer vina – Steyer Mark cuvée (Radgonsko-kapelska cesta)
Danilo Mavrič – Chardonnay 2021 je z 94,67 točke prejel nagrado Stanka Čurina za najvišje ocenjeno vino ocenjevanja.
Naziv Vinar leta (najprestižnejša nagrada) bo slavnostno razglašen na sejmu AGRA 26. avgusta.
Ob 11 šampionskih nazivih je bilo na osrednjem ocenjevanju skupno podeljenih še 37 velikih zlatih, 221 zlatih in 217 srebrnih medalj. Tudi med BIO vini se kakovost dviguje: štirje vzorci (25 odstotkov) so prejeli zlato odličje, osem vin (50 odstotkov) pa srebrno.
Prvič v zgodovini ocenjevanja je čast pripadla tej kategoriji
"Kakovost prijavljenih vin je bila izjemno dobra, kar potrjuje tudi povečano število podeljenih velikih zlatih medalj. Med prijavljenimi vzorci še vedno prevladujejo bela mirna suha vina, ki ostajajo ključni steber slovenskega vinarstva. Letos je najvišje ocenjeno vino in prejemnik prestižne nagrade Stanka Čurina prav suho mirno belo vino. Torej prvič v zgodovini ocenjevanja je ta čast pripadla tej kategoriji, kar potrjuje, da kakovost tovrstnih vin dosegata nove višine. Kategorija suhih rdečih vin ostaja druga najbolj oblegana in tudi letos dokazuje, da slovenska rdeča vina iz leta v leto dvigujejo kakovostno lestvico. Odlično so se odrezala tudi peneča vina, med katerimi je šampionski naziv letos pripadel vinarju iz Goriških Brd. Tudi kategorija bio vin postaja vse pomembnejša, zlasti v kontekstu aktualnih vinskih trendov," je povedal Boštjan Zidar, predsednik ocenjevanja Vino Slovenija.
Doda, da dogodek tudi priložnost, da znova izpostavimo slovenske vinske posebnosti, kot sta Teran PTP in cviček, ki s svojo zgodbo, izročilom in značajem bogatita slovensko vinsko raznolikost.
[[image_2_article_79333]]
Zakaj ocenjujemo vina?
Poleg tekmovanja gre za neke vrste kulturo, ki sega od trsničarstva do kozarca vina. V tem času je veliko faz, dela in znanja, potrebna je tudi sreča - z vremenom in na trgu, pojasni predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec. Doda: "V Gornji Radgoni vina ocenjujemo tudi zato, da lahko enkrat letno vinogradnikom in vinarjem sežemo v roko in jih nagradimo z medaljami. Se jim zahvalimo, ker vzdržujejo slovensko pokrajino kot vinogradniško in vinarsko deželo."