Mačja kuga je zelo nalezljiva virusna bolezen mačk, ki v veliko primerih za mačke pomeni tudi smrtno nevarnost. Ne prenaša se na druge živali ali ljudi, se pa hitro širi, še posebej med necepljenimi mačkami. Primer mačje kuge so pred kratkim potrdili tudi v Imenem, poroča Štajerski val.
Primer mačje kuge potrdili v občini Podčetrtek
Po poročanju Štajerskega vala so v Imenem, naselju v občini Podčetrtek, potrdili primer mačje kuge, zato veterinarji opozarjajo lastnike mačk iz okoliških krajev, naj bodo še posebej pozorni. Gre za zelo nalezljivo virusno bolezen mačk, ki se prenaša predvsem med necepljenimi mačkami. V primeru, da zboli ena mačka, jo je treba izolirati od ostalih in le te opazovati ter biti pozoren na morebitne simptome, prostore pa dobro razkužiti.
Ne prenaša se na druge živali in ljudi. Mačke lahko za kugo zbolijo le enkrat, saj so potem, ko jo prebolijo, dosmrtno zaščitene pred njo. Lahko pa jim prizadene živčni sistem in tako pusti trajne posledice, ali pa, v najhujšem primeru, pride celo do smrti mačke.
Kakšni so znaki mačje kuge in kako jo lahko preprečimo?
"Obolele mačke nočejo jesti, so apatične, imajo nasršeno dlako, so vidno bolne, lahko imajo povišano ali znižano temperaturo, so dehidrirane, zelo pogosto bruhajo in imajo drisko, ta pa je velikokrat krvava," je za Štajerski val povedala veterinarka Nataša Horvat Leskovar iz veterine in trgovine Tačka.
Lastniki simptome pogosto zamenjajo za zastrupitev, saj bolezen nastopi zelo hitro in agresivno. Čas ob okužbe do pojava simptomov je povprečno 5-10 dni, prebolevanje pa je različno dolgo. Če se v času zdravljenja klinični znaki ne umirjajo in mačka ne začne jesti, je prognoza slaba, zapisujejo na spletni strani veterine in trgovine Tačka.
Mačja kuga se prenaša preko mačjih izločkov ter predmetov, ki jih je mačka uporabljala (na primer posoda za hrano), lahko pa se virus prenaša tudi preko obleke in čevljev.
Najbolj ogroženi so mačji mladiči, zato veterinarka Nataša Horvat Leskovar priporoča pravočasno cepljenje. Mačke prvič cepijo v starosti 8-9 tednov, drugič čez 3-4 tedne, nato pa pri starosti vsaj 16 tednov. Po dopolnjeni starosti 16 tednov mačke dobijo dva zaporedna odmerka cepiva v razmaku 3-4 tednov. Cepijo tudi obolele mačke oziroma mačke, pri katerih sumijo, da gre za mačjo kugo, ali pa vedo, da je prišla v stik z obolelo mačko. "Cepivo je skoraj 100 % učinkovito, protitelesa začnejo naraščati že nekje po dveh dneh, po 14 dneh pa je zaščita že precejšnja," jim je še povedala veterinarka.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si.