Štajerski vinogradniki se bodo letošnjih trgatev grozdja lotili okoli 10. septembra, kar je nekoliko pozneje kot lani. Kot je za STA povedala specialistka za vinarstvo in pridelavo sadjevca na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Maribor Tadeja Vodovnik Plevnik, so v zadnjem letih dela začenjali že konec avgusta, zdaj pa se vračajo v običajne okvirje.
Strokovnjaki na zavodu so dozorevanje grozdja začeli spremljati pred dobrim tednom in ugotavljajo, da je stanje primerljivo lanskemu, še bolj pa so razmere podobne letniku 2016. Zdravstveno stanje vinogradov je po besedah Vodovnik Plevnikove odvisno od oskrbe vinogradnikov, čeprav letos večjih težav z rastlinskimi boleznimi, kot sta peronospora ali oidij, ni bilo.
Pričakujejo običajen letnik
Vinogradniki si do trgatev izdatnega deževja ne želijo več, pač pa predvsem zmernega sonca, saj tudi vročina ne bi bila dobrodošla. “Če bi bile okoliščine idealne, pričakujemo običajen letnik. Razen kakih nižjih leg, kjer je bilo nekaj pozebe, so vinogradi večinoma normalno obloženi, čeprav vinarji prej kot na količino ciljajo na čim bolj vrhunsko kakovost. Nekateri so zato celo redčili pridelek,” je še povedala vinska strokovnjakinja.
“Težava je bolj v tem, da je marsikje pustošilo neurje s točo in tam se že poznajo posledice. Na teh območjih bo treba še več pozornosti posvetiti selektivni trgatvi, da bomo pridelali vino želene kakovosti,” je dejala Tadeja Vodovnik Plevnik.
V nekaterih kleteh so že določili datume trgatev
Prvi od večjih vinarjev bodo trgatev letos začeli v ormoško-ljutomerski kleti PF Wineries. Kot so povedali za STA, trganje ranih sort načrtujejo že za začetek prihodnjega tedna.
V Ptujski kleti pa nameravajo trgatev začeti šele okoli 15. septembra, kar je še kakšen teden pozneje kot lani, saj se je zaradi hladnejše pomladi in pozebe celotna vegetacija občutno zamaknila.
V konjiškem Zlatem griču bodo začeli trgati med 10. in 15. septembrom, kar bo odvisno od rezultatov meritev kakovosti grozdja.