Grški premier Kiriakos Micotakis je včeraj zvečer sporočil, da Grčija zaradi pritiska migrantov iz Turčije na njene meje ne bo sprejemala prošenj za azil naslednji mesec dni. “Meje Grčije so zunanje meje Evrope. Zaščitili jih bomo,” je Micotakis sporočil na Twitterju in sporočil vsem, ki skušajo prečkati mejo z Grčijo, naj se obrnejo, ali pa jih bodo poslali nazaj.
Hkrati je napovedal, da bodo ukrepe za zavarovanje meja dvignili na najvišjo raven. Potem ko je Turčija potrdila, da ne bo več zadrževala migrantov, ki želijo v Evropo, je proti Evropi na mejo z Grčijo in Bolgarijo krenilo več kot 70.000 migrantov. Grčija je Turčijo obtožila, da namerno povzroča novo migrantsko krizo in da daje migrantom napačne informacije. Ankara se je sicer za odprtje poti proti Evropi za migrante odločila, potem ko je bilo v Siriji v četrtek ubitih 33 turških vojakov. V Turčiji je skupaj kar okoli 3,6 milijona beguncev iz Sirije, kar predstavlja okoli štiri odstotke celotnega prebivalstva Turčije.
Erdogan je o tem, da Turčija ne zdrži pritiska migrantov, po telefonu obvestil tudi madžarskega premierja Viktorja Orbana, je v petek zvečer sporočil urad madžarske vlade za medije. Orban je po pogovoru sklical srečanje z nekaterimi ministri, pristojnimi za varnost, ki so odločili, da mora Madžarska okrepiti nadzor svojih meja, še posebno pozornost pa posvetiti razvoju dogodkov na balkanski migrantski poti.
»Razmere iz leta 2015 se ne smejo ponoviti«
Medtem je avstrijska oblast sporočila, da bodo ustavili vse migrante. Kancler Sebastian Kurz je namreč napovedal, da bo Avstrija zaščitila svoje meje, če varovanje zunanjih meja unije ne bo uspešno. »Razmere iz leta 2015 se ne smejo ponoviti,« je izpostavil po poročanju dpa. Avstrija je po njegovih besedah pripravljena v države na zunanjih mejah unije napotiti dodatne policiste, pri čemer mora biti cilj, da se migrante ustavi na zunanjih mejah EU.
Tudi v Srbiji so zaskrbljeni nad trenutnimi razmerami in jasno sporočajo, da ne bodo dopustili, da bi postali “parkirišče ali čakalnica za migrante”. Srbski predsednik Aleksandar Vučić in zunanji minister Ivica Dačić sta v ločenih izjavah za javnost poudarila, da bo Srbija do migrantov pokazala solidarnost, spoštovanje, dobroto in gostoljubje, da pa bo obenem zaščitila svoje državne interese, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Hrvaška ima pripravljen načrt
Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem sporočil, da bodo z vsemi sredstvi pomagali obraniti zunanje meje EU. Ob tem je ocenil, da bi lahko s političnimi in diplomatskimi prizadevanji preprečili velik migrantski val, ki bi v Evropo pljusknil po t. i. vzhodnosredozemski ali zahodnobalkanski poti, še poroča Hina.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je sicer ocenil, da je Hrvaška pripravljena na morebitni novi val migrantov. “Hrvaška ima že nekaj let pripravljen načrt za razmere, s katerimi se soočamo in za tiste, s katerimi bi se lahko soočili,” je poudaril. Dodal je, da trenutno na zahodnobalkanski poti ni opaziti povečanega števila migrantov.
Slovenija dokupila 40 kilometrov dodatne začasne tehnične ovire
Kako se na vse skupaj pripravlja naša država? Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je za osrednji Dnevnik povedal, da je Slovenija na morebiten večji prihod migrantov pripravljena, in dodal, da slovenska policija izvaja ukrepe na južni meji že zdaj. Koliko migrantov želi vstopiti v Evropo sicer še ni jasno, vsekakor pa gre po njegovih besedah za številke, ki segajo v deset tisoče.
»Na te številke smo bili pripravljeni leta 2015 in 2016, ko smo pravzaprav obvladovali tako velik migrantski val. Verjamem, da bomo tudi tokrat, ko smo bolj pripravljeni, vendar pričakujem odziv Evropske unije. Pričakujem, da bo v prihodnjih dneh sklican izredni svet ministrov za notranje zadeve, kjer bomo skupaj tako z državami Evropske unije kot z državami na zahodni balkanski poti našli učinkovito rešitev za zaporo meja. Dokupili smo 40 kilometrov dodatne začasne tehnične ovire ograje, postavlja se nadzorni videosistem,« je še med drugim povedal v pogovoru z Vesno Zadravec.