Prejemnike nagrad so v uvodu pozdravili predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec, kmetijska ministrica Mateja Čalušić in vinska kraljica Sanja Ferjančič. 

Pod okriljem 62. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra je od 8. do 10. julija v prostorih Pomurskega sejma v Gornji Radgoni potekalo jubilejno 50. odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija Gornja Radgona in 14. odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija Gornja Radgona Bio. 

Na obeh prestižnih vinskih tekmovanjih je sodelovalo 148 vinarjev s 651 vzorci iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Bolgarije, ki je letošnja država partnerica sejma Agra. Osrednje ocenjevanje Vino Slovenija je pritegnilo 139 pridelovalcev s 633 vzorci, na ocenjevanju bio vin pa je sodelovalo 9 pridelovalcev z 18 vzorci. Vinorodna dežela Podravje je prispevala 156 vzorcev, ostalo vinorodni deželi Posavje in Primorska. 

Vino Slovenija, najstarejše strokovno ocenjevanje pod okriljem sejma Agra, je najpomembnejše nacionalno preverjanje kakovosti domačih vin in vse pomembnejše mednarodno ocenjevanje vin. Vina po anonimni metodi ocenjuje neodvisna strokovna komisija vrhunskih slovenskih in tujih enologov. Podeljene medalje, s katerimi vinarji označujejo svoje buteljke v oglaševanju in na trgovskih policah, se zato vedno znova dokazujejo za odlično promocijsko in tržno sredstvo ter kot nepogrešljivo merilo kakovosti za proizvajalce in ljubitelje vin.

14 vin do šampionskega odličja

Na ocenjevanju Vino Slovenija je bilo največ, 160 vzorcev, v kategoriji bela suha mirna vina, sledila so rdeča suha vina in nato suha mirna vina aromatičnih sort. Veliko je bilo tudi penin, kar 74. Največ vin, kar 334, je doseglo srebrno medaljo, 232 vzorcev zlato, 30 vzorcev je bilo brez odličja, 23 veliko zlato medaljo, 14 naziv šampion, noben vzorec pa ni bil izločen. 

[[image_1_article_69366]]

Med bio vini je bilo največ, šest vzorcev, iz kategorije suha bela mirna vina, vzorec manj med suhimi rdečimi vini, na tretjem mestu po skupinah so bila suha mirna vina aromatičnih sort. Šampionov na ocenjevanju bio vin ni bilo, prav tako ni bilo velikih zlatih medalj, je pa 13 vzorcev prejelo srebrno medaljo, pet pa zlato. 

[[image_2_article_69366]]

Razglasili so vinarja leta

Naziv vinar leta za tekoče leto prejme vinar ali vinska klet, ki na ocenjevanju za 5 vzorcev vina v 3 različnih kategorijah doseže najvišje skupno število točk. Na ocenjevanju lahko sodelujejo le vina iz Slovenije, ki so prvič ocenjena v Gornji Radgoni. Upoštevajo se vina iz kategorij: Suho belo vino, Suho vino (rdečkasto, rdeče), Polsuho vino (belo, rdečkasto, rdeče), Polsladko vino (belo, rdečkasto, rdeče), Sladko vino (belo, rdečkasto, rdeče), Peneče vino in Posebno vino (naravno sladko desertno, aromatizirano, alkoholizirano, likersko vino).

Letošnji vinar leta je ta naziv prejel že šestič

Veličastni naziv vinarja leta je letos prejel Jožef Prus, ki prihaja iz Metlike v Beli krajini. Ta naziv je prejel že šestič. ''Dognano je, da je Bela krajina edina pokrajina v Sloveniji, kjer lahko pridelamo bogata bela in rdeča vina in predikatna vina. Pomembna je torej lega, imamo znanje, trudimo se. Pomembnejša nam je kakovost in ne količina,'' je po razglasitvi navdušeno dejal Prus, ki ima doma 11 ha vinogradov na treh različnih legah. Kot razlaga, je pomembno to, da je družina složna in da lahko znanje prenašajo iz roda v rod. 

[[image_3_article_69366]]

''Če bi nas danes obiskali, bi vas postregli s penino, ki je na tem ocenjevanju bila tudi zelo dobro ocenjena, saj je bila druga ali tretja za Radgonsko penino. Pri vinih pa bi začeli z vinom suhi sauvignon in seveda našo zvrst beli trio, ki je sestavljena iz rumenega muškata, traminca in sauvignona,'' je dejal Prus in dodal, da bi pri njih morali biti kar dni, da bi lahko vse degustirali.