Ena izmed najbolj priljubljenih rastlin, ki decembra nikakor ne sme manjkati v naših domovih, je božična zvezda. Njena značilnost so vpadljivi ovršni listi, prihaja pa iz Mehike, kjer raste v obliki visokih grmov. 

Če vam je božično zvezdo uspelo ohraniti še v januarju, potem lahko z nekaj truda ostane pri življenju tudi naslednje mesece in vas decembra znova razveseli s svojimi barvitimi listi. O tem, kaj je potrebno za to storiti, smo se pogovarjali z Mišo Pušenjak, specialistko za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. 

V drugi polovici februarja jo presadimo in porežemo 

V tem trenutku božična zvezda že izgublja liste, zato jo je najbolje premakniti v spalnico, ki je praviloma manj ogrevana. Postavimo jo v svetel prostor, nikakor pa ne na sonce (na vzhodna in severna okna). "Če imamo pravi prostor, temperature ne sme pasti pod 10 stopinj Celzija, ne sme pa biti višja od 23 stopinj, božično zvezdo v drugi polovici februarja presadimo. Ko smo jo kupili, namreč ni bila posajena v hranilno zemljo, temveč, zaradi prevoza, v lahko, praviloma pa tudi v premajhne lončke. Presadimo jo v dve številki večji lonček, uporabimo pa dober hranilen substrat, ki ima tudi višjo ceno. Ni potrebno kupiti ravno najdražjega, kupimo pa takega, ki je nekoliko nad povprečno ceno, in to najbolje kar pri lokalnem vrtnarju," pojasnjuje Miša Pušenjak. Pomembno je tudi, da božično zvezo v drugi polovici februarja oziroma, ko opazimo, da so začeli iz zalistnikov poganjati novi vrhovi, porežemo za približno eno tretjino. Odrežemo vedno za listom, ki gleda ven iz grma. 

[[image_1_article_73808]]

Poletje naj preživi na prostem 

V poletnem času božično zvezdo premaknemo na prosto. Najbolje je, da jo ohranimo v lončku, ki ga postavimo na polsenčno mesto, zunaj pa naj ostane do sredine septembra (dokler nočne temperature ne padejo pod 15 stopinj Celzija). "Zalivamo jo normalno in gnojimo podobno kot sobne rastline. Z rahlim gnojenjem začnemo v drugi polovici februarja. Sama naredim tako, da dam na začetku vsakih 14 dni rastlini pol priporočenega odmerka tekočega gnojila. Od aprila najprej to počnem vsak teden, v juniju pa enkrat tedensko gnojim s polnim odmerkom." 

Ne pozabimo na pravočasno zatemnjevanje 

Od sredine septembra pa je potrebno božične zvezde, če želimo, da so najlepše ravno okoli božiča, zatemnjevati. "To pomeni, da jim moramo zagotoviti 14 ur teme. To najlažje storimo tako, da nad rastlino poveznemo škatlo, še prej pa izračunamo, kdaj popoldne moramo to storiti, da jim do jutra, ko škatlo dvignemo, zagotovimo 14 ur teme. Tema mora biti popolna, tudi svetloba od televizorja ali ulične svetilke lahko premakne začetek barvanja ovršnih listov na kasnejši čas," pravi Miša Pušenjak. Če se bomo držali teh napotkov, bo božična zvezda v decembru znova lepo obarvana, res pa je, da bodo ovršni listi najverjetneje nekoliko manjši kot prejšnjo sezono.