Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo po dolgotrajnem usklajevanju in številnih razpravah s podporniki in nasprotniki morebitne uvedbe kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač izražajo podporo uvedbi sistema. V najkrajšem možnem času se bodo na to temo sestali tudi s poslanci koalicije, so napovedali za STA.
Kot so spomnili na ministrstvu, ima Slovenija že danes dober sistem ločevanja odpadkov, kavcijski sistem pa bi pomenil dodaten korak naprej k njihovemu še boljšemu upravljanju. K njegovi uvedbi pa se je aktualna koalicija zavezala tudi v koalicijski pogodbi.
Ker so posamezni deležniki izrazili nasprotovanje uvedbi sistema, so na ministrstvu želeli dodatno in temeljito preveriti vse relevantne predpostavke, z namenom poglobljene razprave o posameznih vidikih uvedbe sistema pa so organizirali tudi štiri srečanja podpornikov in nasprotnikov sistema. "Do zbližanja stališč nismo prišli," so podčrtali.
Večinska podpora javnosti
Ob tem so poleti izvedli tudi javnomnenjsko raziskavo, ki je potrdila večinsko podporo javnosti uvedbi kavcijskega sistema. "Na podlagi zbranih informacij in ker zelo dobro vemo, da so plastični odpadki velik okoljski problem, na ministrstvu uvedbo kavcijskega sistema podpiramo. V najkrajšem možnem času se želimo na to temo sestati tudi s poslanci koalicije. Prepričani smo, da lahko ta korak naredimo skupaj in prispevamo dobrobiti okolja," so napovedali.
V sredo so vlado k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema znova pozvali predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja ter stranke Vesna in spomnili na obljube pristojnega ministrstva, da bo po poletnih posvetih sporočilo dokončno odločitev o uvedbi sistema.
Višja stopnja recikliranja
Nevladniki so sicer v zadnjih skoraj dveh letih razprav vseskozi opozarjali, da bi kavcijski sistem skupaj z uvedbo polne proizvajalčeve razširjene odgovornosti prinesel prednosti za vse deležnike. Med drugim so izpostavljali prihranke pri virih in višjo stopnjo recikliranja odpadkov oz. izpolnjevanja visokih evropskih ciljev ter zavračali argumente nasprotnikov uvedbe sistema, da bo to prineslo višje stroške za gospodinjstva. K uvedbi kavcijskega sistema so pozivali tudi v Združenju industrije pijač, ki deluje pod okriljem Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije, podporo pa mu je izrazila tudi večina trgovcev.
Na nasprotnem bregu v celotnem procesu razprav je bila Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, ki je vztrajala pri stališču, da kavcijski sistem ni nujen za doseg okoljskih ciljev EU. Po njihovem mnenju bi odločitev zanj prinesla dodatne visoke stroške za gospodinjstva. Med negativnimi posledicami vzpostavitve sistema vidijo tudi višje stroške poslovanja za trgovce in izgubo prodajnega prostora ter izziv zagotavljanja skladiščnih kapacitet.