Sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, so po informacijah STA danes z vladno stranjo začeli pogajanja za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Medtem so sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege  za 16. februar napovedali začetek stavke, ker vladna stran ni upoštevala dogovora o nadaljevanju pogajanj. Ta bi se morala začeti najkasneje do 15. januarja, vlada pa še ni sprejela pogajalskih izhodišč za te dejavnosti. Po oceni ministrstva za delo ni razlogov za stavko.

Zvišanje plače za vse zdravnike in zobozdravnike

Pogajanja o kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike bodo nadaljevali v ponedeljek, je za STA navedla predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič. Vlada naj bi v izhodiščih, ki jih je sprejela minuli teden, predlagala dvig šestih plačnih razredov za vse zdravnike in zobozdravnike.

Izhodišča vlade sicer med drugim še določajo novo najvišjo omejitev glede uvrstitve v plačni razred, in sicer 63. plačni razred. Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike za šest plačnih razredov dopušča zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemija covida-19 (PKP 10) in velja do konca leta.

Vsi si lahko obetajo visok skok po plačni lestvici. Vladni okvir zvišanja bi namreč pomenil povprečno zvišanje mesečne plače za okoli 1340 evrov na zdravnika.

Vsi javni uslužbenci, torej tudi zdravniki in zobozdravniki, so do te spremembe namreč lahko dosegli največ 57. plačni razred, višji plačni razredi pa so bili “rezervirani” za funkcionarje. V 57. plačnem razredu je okoli 36 odstotkov od skupno okoli 6900 zdravnikov, poroča portal N1. Kot še navaja, je pričakovati, da bo sporazum z ministrstvom za zdravje največ prinesel najbolje plačanim zdravnikom, a tudi drugi si lahko obetajo visok skok po plačni lestvici.

Predsednik največjega zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin je takoj po sprejemu vladnih izhodišč za STA izrazil pričakovanje, da bi se pogajanja zaključila konec meseca. Izhodišča Fidesa pa so po navedbah Kuštrina okviru možnosti, ki jih daje dvig plačnega stropa z desetim interventnim zakonom, ter naslavljajo vse slovenske zdravnike in zobozdravnike.

Do drugih pogajanj ni prišlo

Skladno z novembra lani sklenjenim sporazumom med sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlado bi se ta pogajanja morala nadaljevati najkasneje do 15. januarja, a do tega ni prišlo. Ti sindikati zahtevajo takojšen začetek pogajanj ter sprejem standardov skladno s stavkovnimi sporazumi iz leta 2018. Po oceni ministrstva za delo ni razlogov.

Na ministrstvu opozarjajo, da prekinitve pogajanj in stavke pomenijo, da bodo nujno potrebne rešitve sprejete pozneje.

Na ministrstvu za delo pravijo, da si vseskozi prizadevajo, da se pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva čim prej nadaljujejo, in tako bo tudi v prihodnje. “Zato menimo, da razlogov za stavko ni, in upamo, da do nje ne bo prišlo,” so zapisali.

Kot so v odzivu na napovedano stavko za STA zapisali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, izredno cenijo delo zaposlenih v socialnem varstvu. “V trenutnih zdravstvenih razmerah, povezanih z epidemijo virusa covid-19, s svojimi napori igrajo ključno vlogo, za kar se jim iskreno zahvaljujemo,” so navedli.

Na ministrstvu za delo so spomnili, da so že sklenili dogovor, ki prinaša dvig najnižjih plač zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu. Dogovorjene spremembe prinašajo višje prejemke za okoli 35.000 zaposlenih. 

Ministrstvo: “Vse napore usmerjamo v rešitev zatečenega stanja”

Ministrstvo za delo je skupaj z ministrstvom za zdravje že pripravilo usklajena stališča za nadaljevanje pogajanj, ki jih mora še sprejeti vlada. Izpostavili so še, da so za obvladovanje kadrovske stiske v socialnovarstvenih zavodih zagotovili sredstva za zaposlovanje dodatnega kadra za obdobje dveh let v skupni višini 29 milijonov evrov. V proračunih za preteklo in letošnje leto so zagotovili 65 milijonov evrov za investicije v domove za starejše, v okviru načrta za okrevanje in odpornost pa načrtujejo dodatnih 59 milijonov evrov povratnih sredstev.

Na ministrstvu torej vse napore usmerjamo v rešitev zatečenega stanja. Vendar pa se zavedamo, da bomo pri tem uspešni le, če bodo rešitve plod sodelovanja s stroko in zaposlenimi oz. sindikati. Zato predlagamo, da se čim prej vrnemo za isto mizo,” so izpostavili.