Predlagana interpelacija v določenem delu ponavlja očitke, ki so jih v NSi navajali že leta 2023, a interpelacije nato niso vložili.

Kaj ji očitajo?

Ministrici poslanci očitajo, da je "z neupravičenim in protipravnim izplačilom iz sredstev državnega proračuna ravnala nevestno in protizakonito" ter da je opustila dolžno ravnanje po zakonih o vladi in državni upravi, "zaradi česar je prišlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministrice za kulturo". Med očitki so tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo. Prav tako Vrečko po njihovih besedah nosi odgovornost za vodenje kulturne politike, ki "se sprejema s škodljivimi posledicami za državljanke in državljane", se izvaja brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije ter brez javne razprave in dialoga z zaposlenimi in vodstvi javnih zavodov.

Z izenačevanjem zgodovine pred in po osamosvojitvi Slovenije v nasprotju z ustavo pa ministrici očitajo tudi, da "odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Slovenije - slovenski osamosvojitvi, okrog katere se je oblikovala narodna enotnost". S "postopnim uničevanjem" vrednot slovenske osamosvojitve pa po njihovi oceni deluje zoper blaginjo Slovenije, za katero bi sicer morala skladno s prisego ob izvolitvi delovati.

Vrečko je v današnjem odzivu na interpelacijo dejala, da "vse, kar se znajo iti na desnici, je kulturni boji, v katerega želijo zvleči tudi mene in stranko Levica. Jaz se kulturnega boja ne želim iti. Zdi se mi neverjetno, da so še vedno ostali sami na tem nivoju". Na vprašanje, ali bo odstopila je odgovorila: "Nikakor!"

To je sicer že 11. predlog za interpelacijo članov ministrske ekipe Roberta Goloba v tem mandatu, dvakrat od tega je bila interpelirana celotna vlada.

Arčon o interpelaciji

Podpredsednik Svobode Matej Arčon medtem meni, da je interpelacija ministrice Aste Vrečko, ki so jo vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov, del strategije do naslednjih volitev. Stranki iščeta svoj prostor pod soncem ali pa poslušata prvaka opozicije Janeza Janšo, je ocenil. A je prepričan, da ministrica lahko "mirno spi", koalicija pa jo podpira.

"Verjetno bodo pripravljali nove referendume, uporabljali takšne in drugačne manipulativne prijeme, kot smo navajeni praktično od prvega dne, ko je nastopil ta državni zbor in ta vlada," je v izjavi za medije ocenil podpredsednik vlade ter generalni sekretar in podpredsednik Svobode Arčon. Razloge za interpelacijo po njegovih besedah vidijo v dveh možnih scenarijih. Bodisi v strankah, katerih poslanci so vložili interpelacijo, "iščejo prostor pod soncem" bodisi poslušajo prvaka opozicije, predsednika SDS Janeza Janšo, kako naj ravnajo v bodoče. "Že referendumsko vprašanje je temeljilo na zavajanju in manipulaciji. Če gre za izključno to vprašanje, lahko kolegica Asta Vrečko mirno spi in ji bomo stali pri tej interpelaciji ob strani," je Arčon stopil v bran ministrici. Na vprašanje, ali bodo zdaj na podlagi obstoječe zakonodaje podelili čim več dodatkov, pa je Arčon odgovoril, da ministrica Vrečko zelo kakovostno opravlja svoje delo ter se zaveda, da morajo biti nagrade podeljene utemeljeno in argumentirano. Verjame, da bo tako ravnala tudi v prihodnje.

STA