Vlada bo, po poročanju STA, zaradi novega sistema obračuna omrežnine prihodnji teden DZ predlagala razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, ki po vladnem pozivu niso odstopili sami, je danes napovedal resorni minister Bojan Kumer. Predlagala bo tudi ublažitev "ekscesnih dvigov" omrežnine pri posameznih skupinah odjemalcev.

Minister Bojan Kumer je danes med drugim omenil, da ministrstvo še naprej ocenjuje, da nova metodologija omrežnin ni ustrezna. Kot je izpostavil, se zdi kaznovalna do tistih, ki so sami že s svojim denarjem poskrbeli za investicijo v zeleno energijo. 

Vlada bo po napovedih ministra Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je dejal, da so Agencijo pozvali, da se metodologija dopolni in spremeni ali, da se približa k stari. Ne, da se popolnoma povrne v stari sistem, ampak da se prilagodi. "Nič od tega pa se ni zgodilo," je poudaril. Dejal je, da bo drug teden predlagal razrešitev ostalih članov Agencije.

Vlada je vodstvo Agencije za energijo sicer že tik pred božičnimi prazniki pozvala, da zaradi nezadovoljstva med posamezniki in podjetji, uvede stari sistem obračunavanja omrežnine, ki je veljal do 30. septembra lani. Za takšen korak je vodstvu agencije dala čas do srede. Na agenciji pa tudi po vladnem pozivu vztrajajo pri novi metodologiji obračunavanja, so pa izrazili pripravljenost na njene nadgradnje in spremembe glede na stanje v elektroenergetskem omrežju.

Razporeditev ne odraža aktualnega stanja v omrežju

Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je povedal, da po njihovi analizi razporeditev v pet časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju. Med drugim predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone ter upoštevanje več konic porabe v vsakem od blokov pri določanju moči.

Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, terjal več kot pol leta časa, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar, še piše STA.

Odziv poslanske skupine Svoboda

Odzvali so se tudi v poslanski skupini Svoboda. Vodja skupine Nataša Avšič Bogovič je uvodoma dejala, da so tudi sami poslanci aktivno pristopili k reševanju problema in bodo z novim zakonom, ki ga bodo predlagali, naslovili vse anomalije novega sistema. Ob tem je poudarila, da se ne bodo odločali na pamet, temveč bodo zakon pripravili na podlagi številk. “Predvsem si želimo, da ne bo toliko nejasnosti in toliko nedoslednosti, da prebivalci niti ne vedo, kakšno ceno elektrike lahko pričakujejo na koncu meseca. Niti ne morejo sami spremljati porabe in se racionalno odločati o porabi elektrike v svojih gospodinjstvih.Trenutne anomalije je treba nasloviti in poskrbeti, da prebivalstvo zaradi nestrokovnega sprejema omrežninskega akta ne utrpi posledic,” je dejala Avšič Bogovič.

Dejala je še, da od novega sveta agencije pričakujejo več modrosti, več strokovnosti pri sprejemu nove metodologije in modernizacijo metodologije. Opomnila je, da je sedanja metodologija pripravljena na podatkih iz leta 2019, od takrat pa je prišlo na področju energetike do številnih sprememb, zato od agencije pričakuje, da bodo upoštevali oziroma, da bo metodologija slonela na aktualnih podatkih. 

Poslanec Svobode Miroslav Gregorič pa je precej ostro ocenil: ''Pri tej novi omrežnini je vse narobe, takšne omrežnine nima nobena država v Evropi. Je neskončno komplicirana in netransparentna''. Opozoril je tudi, da je agencija uporabila stare podatke, ko je bilo sončnih elektrarn še zelo malo. "Očitno strokovnjaki na agenciji niso prebrali uredbe in niso preštudirali te formule," je dodal.