Več sindikatov, s prvopodpisanim Sindikatom delavcev trgovine Slovenije, je ministru za delo Luki Mescu poslalo poziv k zvišanju minimalne plače na dostojno raven. Zahtevajo, da se pri uskladitvi poleg inflacije upošteva tudi rast povprečne plače ali pa, da se minimalna plača zviša v enakem odstotku kot pokojnine.

Višina bo predvidoma znana še ta teden

Minimalna neto plača pri nas je bila lani 903 evre, kar je le evro nad pragom tveganja revščine. Pri sindikatih zato zahtevajo rednejše usklajevanje tudi z inflacijo in predlagajo zvišanje minimalne plače na 1300 evrov bruto. Če bi obveljal njihov predlog, bi se minimalna plača zvišala za 44 evrov, torej na 1298 evrov bruto. Na GZS so medtem izračunali, da bi z 2% inflacijo za leto 2024 objavljen znesek minimalne plače za leto 2025 znašal okoli 1280 evrov bruto.

Sindikate skrbi, da naj bi se višina minimalne plače letos ponovno uskladila zgolj z zakonskim minimumom. "To bi za številne delavke in delavce, ki prejemajo minimalno plačo in opravljajo družbeno nepogrešljivo delo, pomenilo ponovno prikrajšanje in še dodatno zmanjšanje kupne moči, kar bi za zaposlene in njihove družine pomenilo dodatno poslabšanje življenjskega standarda," so v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije zapisali v javnem pozivu, pod katerega se je podpisalo več sindikatov.

Minister Luka Mesec je že opravil posvet s socialnimi partnerji in bo novo višino minimalne plače objavil v zakonsko določenem roku, predvidoma ta teden.

Prepričani so, da stopnja inflacije, ki se uporablja pri usklajevanju minimalne plače, ne odraža dejanske rasti življenjskih stroškov gospodinjstev v Sloveniji. "Pozivamo vas, da pri uskladitvi minimalne plače upoštevate tisto mero inflacije, ki odraža rast življenjskih stroškov ter je ugodnejša za delavke in delavce, saj bi s tem vsaj približno ohranili kupno moč prejemnic in prejemnikov minimalne plače," so zapisali.

Funkcionarjem dvig plač, vlada pa varčuje na najnižje plačanih delavcih?

Sindikati so še izpostavili, da se v času visokih dobičkov in načrtovanih reform, ki naj bi funkcionarjem dvignile plače tudi do 70 odstotkov, ne sme varčevati na račun najnižje plačanih delavcev. Spomnili so tudi na lansko uskladitev minimalne plače (4,2 odstotka), ki je precej zaostajala za rastjo povprečne plače (9,7 odstotka).

Kot rešitev predlagajo dve možnosti: minimalno plačo zvišati vsaj za 3,5 odstotka, skladno z rastjo povprečne plače, ali pa jo uskladiti v enakem odstotku kot pokojnine (predvidoma 4,6 odstotka). Hkrati so spomnili na obljubo iz koalicijskega sporazuma, da si bo vlada prizadevala za realno rast minimalne plače, in opozorili, da te obljube ne smejo ostati prazne besede.

Pod poziv so se podpisali tudi Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije, Sindikat državnih organov Slovenije, Sindikat kulture in narave Glosa, Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, Svobodni sindikat Slovenije, Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije, Sindikat osebne asistence, Sindikat za ustvarjalnost in kulturo ZASUK ter Center za družbeno raziskovanje.