Po podatkih Agencije RS za okolje bodo danes čez dan in zvečer predvsem na jugovzhodu Slovenije možni dolgotrajnejši in močni nalivi, na Primorskem pa je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Napoved za prihajajoče dni
Danes bo večinoma oblačno. Občasno bo deževalo, vmes bodo tudi nevihte, predvsem na vzhodu tudi močnejši nalivi. Zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem burja. Najvišje dnevne temperature bodo po podatkih Agencije RS za okolje od 20 do 26, na Primorskem do 28 °C. Krajevne padavine, tudi posamezne nevihte, se bodo nadaljevale zvečer in v prvem delu noči.
Do jutra bodo povečini ponehale. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 20 °C. V torek bo sprva spremenljivo do pretežno oblačno, popoldne se bo delno razjasnilo. Še bodo lahko nastale posamezne plohe. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 29 °C. V sredo bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, nastalo bo nekaj ploh in neviht. V četrtek bo sončno.
Posebna vremenska napoved
Agencija RS za okolje je zaradi spremenjenih odtočnih razmer ob vodotokih in nevarnosti proženja zemeljskih plazov izdala posebno vremensko napoved za območje Gorenjske, Savinjske in Koroške regije: V ponedeljek bo občasno deževalo, tudi z nevihtami. Do torka zjutraj bodo padavine večinoma ponehale. Skupna pričakovana količina je od 10 do okoli 30 mm.
V torek čez dan bo lahko kakšna ploha ali nevihta, nekoliko verjetnejše bodo v sredo, a večje količine padavin ne pričakujemo. Nato bo nekaj dni suho vreme.
[[image_1_article_69100]]
Manjše ciklonsko območje proti jugovzhodu
Meteorologi portala Neurje.si poročajo, da se trenutno nad Genovskim zalivom nahaja manjše ciklonsko območje, ki bo tekom dneva potovala proti jugovzhodu. Ker bomo tekom dneva na severni strani ciklona bodo v višinah prevladovali vetrovi vzhodnih smeri, zato se bodo trenutno novo nastale nevihte, ki se formirajo južno na Jadranu, v popoldnevu pomikale proti Sloveniji. Neurja z nalivi in močnim vetrom so možna praktično v celotni regiji.
Prav ta hip se južno od BiH (kasneje tudi na meji med Hrvaško) razvijajo močnejši nevihtni sistemi, ki bodo preko južnih vetrov potovali severno, saj so v t.i. "toplem sektorju" ciklona, kjer so zmeraj verjetne močne nevihte (tukaj veljajo ugodni pogoji). V popoldanskih urah bodo ti pasovi neviht prešli večji del Hrvaške, kjer se lahko formira močan nevihtni sistem s silovitim vetrom in nalivi, izključena pa ni niti toča, saj je v tistem delu še relativno precej konvektivne energije (v pasu od Zagreba proti Slavoniji). Pričakujemo, da bo ta linija prešla tudi Slovenijo, prav zaradi prej omenjenih višinskih vetrov. Ponekod na vzhodu lahko pade večja količina dežja, kar lahko povzroči težave z zemeljskimi plazovi, možne pa bodo tudi hudourniške poplave.
Kar dve opozorili
Na podlagi 8. člena Uredbe o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Uradni list RS, št. 20/14), Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje razglaša veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Z dnem razglasitve velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.
Poleg tega bodo danes čez dan in zvečer, predvsem na jugovzhodu Slovenije možni dolgotrajnejši in močni nalivi. Meteorologi so zato izdali oranžno opozorilo. Ob hudourniških vodotokih so možne poplave. Verjetne so poplave meteorne in zaledne vode. Plavje lahko zamaši posamezne objekte vodne infrastrukture in zajezi vodni tok.