Ciklonsko območje, ki trenutno vztraja nad severnim delom Sredozemlja in Balkana, še naprej močno vpliva na vremenske razmere pri nas in naši širši okolici. To ciklonsko središče prinaša zračne mase, bogate z vlago, iz območja Črnega morja, kar posledično povzroča padavine, ki se preko vzhoda širijo proti zahodu. Na vzhodu Slovenije so te padavine običajno bolj intenzivne in obilne, kar je rezultat usmerjenosti vremenskih sistemov, pojasnjujejo meteorologi na Neurje.si.
Najprej nas čaka prehodna faza stabilnosti in umirjenosti
Za prihodnje dni pričakujejo meteorologi znatno spremembo v vremenski dinamiki. V nedeljo se bo omenjeno ciklonsko območje postopoma pomaknilo nekoliko južno, kar bo nad območjem Alp omogočilo začasno vzpostavitev območja visokega zračnega pritiska. Ta vremenska sprememba bo delovala kot prehodna faza stabilnosti in umirjenosti v sicer zelo dinamičnem vremenskem obdobju. Vendar to stanje verjetno ne bo dolgo vztrajalo, saj se bo v noči na ponedeljek proti sredozemlju začela pomikati višinska dolina. Spremljala jo bo oslabljena hladna fronta.
V nedeljo bo tako sprva oblačno, zlasti na vzhodu bo še deževalo, dopoldne se bo na zahodu delno zjasnilo, čez dan in popoldne pa tudi drugod. Zvečer se bo oblačnost od severa spet povečala in v noči na ponedeljek bodo nastajale manjše krajevne padavine. Ponekod bo pihal severni veter, najvišje dnevne temperature bodo med 10 °C in 15 °C.
V noči na ponedeljek nas bo dosegla višinska dolina s hladnejšim zrakom
V noči na ponedeljek pa nas bo dosegla višinska dolina s hladnejšim zrakom. Slednji prehod bo vnesel dodatno spremenljivost predvsem na začetku prihodnjega tedna, še posebej pa v ponedeljek in torek. Kljub temu za te dni ne pričakujemo večjih količin padavin, za Neurje.si piše Gregor Skok.
V ponedeljek bo tako deloma sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo, popoldne bodo nastajale krajevne plohe. Pihal bo sevovzhodni veter, najvišje temperature bodo med 9 °C in 14 °C. V torek bo pretežno oblačno in večinoma suho. Pihal bo okrepljen severovzhodni veter, najvišje temperature bodo med 10 °C in 15 °C.
V prvih dneh tedna bodo temperature ostale blizu dolgoletnega povprečja za ta čas v letu, v drugi polovici tedna pa bodo postopoma višje. To povišanje bo opazno s povečanim številom sončnih obdobij po celotni Sloveniji. Zlasti toplo vreme se pričakuje v petek, ko bodo temperature po nekaterih krajih lahko presegle +20 °C.
V sredo bo največ sonca na Primorskem, drugod pa bo čez dan nekoliko več spremenljive oblačnosti. Še bo pihal severovzhodni veter, najvišje temperature bodo med 12 °C in 17 °C. V četrtek bo sončno, čez dan bo na nebu občasno več spremenljive oblačnosti, najvišje temperature bodo med 14 °C in 19 °C, napoveduje Skok.
Pripravlja se novo vremensko presenečenje
Kljub toplejšim trendom v drugi polovici prihodnjega tedna se zdi, da konec naslednjega tedna (okoli 6. aprila naprej) pripravlja novo vremensko presenečenje. Po analizi skupinskih izračunov evropskega modela (ECMWF ENS) se pričakuje, da bo naše območje dosegla nova višinska dolina, ki bo prinesla bistveno hladnejši zrak in vremensko fronto.
Ta prehod naj bi bil povezan s kombinacijo dveh ključnih faktorjev vpliv MJO in faze 8, ki spodbuja dinamiko v višjih plasteh atmosfere in povečuje verjetnost vpadov hladnejšega zraka iz severnejših širin. In pa končno segrevanje stratosfere, ki je v začetku marca destabiliziralo polarni vrtinec, kar lahko v naslednjih dneh posredno vpliva na prenos hladnejših zračnih mas proti nižjim geografskim širinam.
Če se ta scenarij uresniči, lahko med 6. in 13. aprilom pričakujemo obdobje s temperaturami nekaj stopinj pod dolgoletnim povprečjem. Hkrati bo verjetno prisotna večja dinamika s prehodi front, ki lahko prinašajo občasne padavine (dež ali sneg v višjih legah). Trajanje tega hladnejšega obdobja je ocenjeno na 5–7 dni, še pojasnjujejo na Neurje.si.
Čaka nas 'normalen april'
Kar se tiče napovedi za celoten april, meteorologi zaenkrat napovedujejo, da bo nekoliko hladnejši od dolgoletnega povprečja in pa padavinsko namočen nekoliko več od dolgoletnega povprečja 1991-2020. Zaenkrat sklepajo, da nas čaka 'normalen april', žal pa verjetno s pozebami nismo zaključili.