V Regionalni razvojni agenciji (RRA) Podravje-Maribor so ta mesec v sklopu projekta zaDravo začeli z zasaditvijo mejic na območju občin Starše in Središče ob Dravi ter v Naravnem rezervatu Ormoške lagune.

“Mejice so ozki pasovi lesne vegetacije, v najširšem smislu vse linijske strukture grmovja ali dreves, ki jih pri tleh obrašča bolj ali manj bogat sloj zelišč. Mejice so bile nekoč nepogrešljivi del kmetijske krajine Dravskega in Ptujskega polja,” so razložili v RRA Podravje-Maribor.

V RRA Podravje-Maribor so dodali, da so imele v ekstenzivnem kmetijstvu mejice pomembno vlogo kot protivetrna zaščita: “Preprečevale so odnašanje plodne zemlje s polj, drevesa v mejici so zaradi transpiracije (izhlapevanja vode iz listov) imela vlogo uravnavanja vlage v zemlji, mejice pa so tudi s senčenjem ščitile kulturne rastline pred celodnevno pripeko in kot slednje – ljudje so si z redčenjem mejic priskrbeli drva za ogrevanje čez zimo.”

Središče ob Dravi (foto: Jelka Zidarič Trstenjak)

Mejice so habitat za številne vrste organizmov

Poleg koristi za ljudi mejice prispevajo k biotski pestrosti kmetijske krajine in so ključen habitat za številne vrste organizmov. Pticam nudijo primerno mesto za gnezdenje, kritje pred plenilci, semena in plodovi pa so tudi bogat vir hrane.

Za rjavega srakoperja predstavljajo v projektu zaDravo zasajene nove površine mejic povečan prehranjevalni in gnezditveni habitat, ki bo prav gotovo pozitivno vplival na ohranjenost te vrste ptice.

Rjavi srakoper (foto: Dominik Bombek)

Cvetoči travniki izginjajo, z njim pa tudi opraševalci

V kmetijski krajini so zaradi intenzivnega kmetovanja izginili številni cvetoči travniki in z njimi se je zmanjšalo tudi število opraševalcev. “Cvetovi novo zasajenih mejic bodo v spomladanskih dneh ponujali opraševalcem pelod in sladki nektar ter tako vsaj malo prispevali k izboljšanju stanja opraševalcev v kmetijski krajini,” so napovedali v RRA Podravje-Maribor.

Ivančja ptičica (foto: Dominik Bombek)