V ponedeljek se bodo v Evropskem parlamentu začela zaslišanja komisarskih kandidatov pred pristojnimi parlamentarnimi odbori. Slovenska kandidatka za komisarko za širitev EU Marta Kos bo na vrsti v četrtek dopoldne.

Kandidatko za njegovo naslednico na komisarskem položaju, pristojnem za širitev unije, Marto Kos bo Afet zaslišal v četrtek ob 9. uri.

Poleg pristojnega odbora, v katerem so tudi slovenski poslanci Milan Zver (EPP/SDS), Matej Tonin (EPP/NSi), Matjaž Nemec (S&D/SD), Marjan Šarec (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna), bodo kot povabljeni na zaslišanju sodelovali še odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (Libe), odbor za ustavne zadeve (Afco) in pododbor Afeta, pristojen za človekove pravice (Droi).

Vprašanja o očitkih sodelovanja z Udbo, podpori Ukrajini in prioritetah širitve EU

Pričakovati je, da bodo evroposlanci nekdanji slovenski diplomatki zastavljali tudi vprašanja o domnevnih pritiskih na podrejene na veleposlaništvu v Švici in očitkih, da naj bi sodelovala z jugoslovansko tajno službo Udba, kar je Kos že večkrat zanikala. Verjetno jih bodo zanimala tudi njena stališča do ruske agresije na Ukrajino, saj bo med drugim pristojna za podporo tej državi, in njeno delo na področju svetovanja.

V povezavi s širitvijo EU, za katero bo pristojna, pa jih bodo glede na pisna vprašanja, ki jih je prejela od poslancev, zanimale njene prednostne naloge in cilji ter glavni izzivi. Vprašanja so se nanašala še na spremljanje napredka v širitvi ter zagotavljanje spoštovanja vladavine prava v državah kandidatkah.

Razreševanje blokad v širitvenem procesu

Kandidatka je v odgovorih kot cilj svojega petletnega mandata navedla, da bi bilo čim več kandidatk pripravljenih na vstop v EU. Ena osrednjih nalog njenega mandata pa bo razreševanje blokad v širitvenem procesu, saj so ga nerešena dvostranska vprašanja med državami že večkrat upočasnila.

Izid zaslišanj bo uradno znan šele 21. novembra, ko naj bi končno oceno podala konferenca predsednikov parlamenta. Na koncu bodo morali celotno komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen evroposlanci potrditi še na plenarnem zasedanju, kar je mogoče pričakovati zadnji teden novembra. Če pri zaslišanjih ne bo večjih zapletov, bo nova Evropska komisija mandat nastopila 1. decembra.