Turistična zveza Slovenije je nadgradila tradicionalni natečaj Moja dežela – lepa in gostoljubna, s katerim že več kot tri desetletja širi turistično prepoznavnost slovenskih krajev. Vseslovenski izbor se po novem imenuje Moja dežela – znak gostoljubnosti, s katerim smo se, kot so zapisali v sporočilo za javnost, vrnili k koreninam slovenskega turizma.
V okviru akcije so izbirali najbolj gostoljubne in turistično najbolj privlačne slovenske kraje, ki so jim, glede na oceno strokovne komisije, v Laškem podelili zlate, srebrne, bronaste ter zelene znake gostoljubnosti. Podelili so tudi tako imenovane zelene znake gostoljubnosti, ki so jih prejeli tisti kraji iz vseh devetih kategorij, ki so na spletnem glasovanju prejeli največ glasov.
"V preteklih letih smo na srečo ugotovili, da so slovenski kraji vsi po vrsti urejeni, zato smo se letos še bolj osredotočili na turistično ponudbo in gostoljubnost. V Sloveniji izstopamo po dveh zelo pomembnih vrednotah: 5* naravi in 5* ljudeh. Pri petzvezdični naravi stremimo k temu, da bi iz trajnostne in zelene destinacije postali zdravilna destinacija, pri petzvezdičnih ljudeh pa smo iskali pristno slovensko gostoljubnost. Naša glavna ugotovitev je, da je slovenska gostoljubnost pestra, tako kot je pestra naša dežela z vso kulturo in raznolikostjo," je prenovljeni izbor pospremil Dominik S. Černjak, predsednik Turistične zveze Slovenije. "Na tem mestu se zahvaljujem Turistični zvezi Slovenije, ki se zaveda pomena vključenosti mladih v turizem in s številnimi odličnimi pobudami in projekti gradi zdravo osnovo za prihodnje akterje slovenskega turizma," pa je poudarila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, sicer častna pokroviteljica dogodka.
Najbolj gostoljubni turistični kraj je Radovljica
Po oceni strokovne komisije je naj turistični kraj postala Radovljica, ki je tako prejela zlati znak gostoljubnosti, na drugo in tretje mesto sta ste uvrstila Ljubljana in Podčetrtek. V kategoriji prepoznavnih turističnih krajev je slavilo Celje, drugo mesto je pripadlo Velenju, tretje pa Slovenj Gradcu. Med vzhajajočimi turističnimi kraji je zlati znak gostoljubnosti prejela Ribnica, sledila sta Sveti Jurij ob Ščavnici in Šmarje pri Jelšah. Dobrovnik se je uvrstil najvišje v kategoriji skriti turistični kraji, drugo in tretje mesto sta zasedla Trbovlje in Črna na Koroškem.
Malečniku bronasti znak med izletniškimi točkami
Med izletniškimi točkami je strokovna komisija prvo mesto namenila Rogli - parku Mašinžaga, drugo parku vojaške zgodovine Pivka in tretje Malečniku.
Malečnik je v močni konkurenci prejel bronasti znak gostoljubnosti za ohranjanje sakralne dediščine in vnašanje novih vsebin. Nagrado so prevzeli promotorji verskega turizma v Malečniku, med katerimi je bil tudi dr. Sebastijan Valentan, upravitelj Župnije sv. Peter pri Mariboru - Malečnik.
[[image_1_article_71903]]
V zadnjih štirih letih so v Malečniku obnovili fasado na baročni cerkvi sv. Petra, prenovili Glaserjevo ploščad, ki služi številnim prireditvam na prostem, odprli Glaserjev salon z galerijo umetniških del, prenovili katakombe, na novo odprli župnijsko knjižnico Jurija Borešiča s številnimi raritetami, v župnišču je začelo obratovati prenočišče za goste z nadstandardno sobo, znamenita Marijina cerkev na Gorci pa je bila pridružena papeški baziliki Marije Velike v Rimu.
Kot nam je povedal Valentan, ki malečniško župnijo vodi zadnja štiri leta, je bila cerkev na Gorci v notranjosti tudi delno prepleskana, ima novo spovednico in tako imenovani zvon želja. Na Glaserjevi ploščadi, ki je večjo prenovo doživela pred dvema letoma, bo v letošnjem decembru drugi adventni bazar, ki je bil lansko leto zelo dobro obiskan. V Malečniku se sicer ponašajo tudi z župnijsko prešo, ki pa so jo obnovila lokalna društva. "Veseli smo za priznanje, ki se nanaša tako na področje verskega turizma kot sicer turizma v kraju. Predvsem pa čutimo hvaležnost za vse naše vodnike, ki so največji promotorji verskega turizma in so vedno na voljo obiskovalcem, turistom in romarjem. Teh je res veliko, skoraj vsak dan pride k nam kakšna skupina," je dodal Valentan.
Med zgodovinskimi jedri so slavili: mestno jedro Kopra, vaško jedro Stare Fužine, trško jedro Starega Velenja, zelena znaka gostoljubnosti sta prejela Stanjevci in Vipavski Križ. Od kampov so bili najboljši Šobec, Danica Bohinj in Plana, od glampingov pa Wine paradise - Marezige, Gozdna vasica Theodosius in Slovenia eco resort. Pot kulturne dediščine Žirovnice je bila najbolje ocenjena med tematskimi potmi, sledita Pot Srečno in Velikani Istre.
Spletno glasovanje
Glede na spletno glasovanje je naj turistični kraj postal Podčetrtek, prepoznavni turistični kraj Štanjel, vzhajajoči Sveti Jurij ob Ščavnici, skriti pa Črna na Koroškem. Za izletniško točko so glasovalci izbrali Botanični vrt Sežana, za zgodovinsko jedro Titov trg v Kopru, za kamp pa Menino. Med glampingi je slavil Chateau Ramšak Luxury glamping resort, med tematskimi potmi pa Pot na Mah.
Priznanje je prejela tudi mlada turistična vodnica Dora Egghart iz Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor.