V mesecu marcu 2025 bosta vidna dva izjemna astronomska dogodka, tako popolni Lunin mrk in delni Sončev mrk.

Kot pojasnjuje Albin gradišnik, ljubiteljski astronom, bo marčevski astronomski mesec izredno pester.. Vidna bosta tako Lunin, kot tudi Sončev mrk: "Na 14. marcu bo vidni popolni Lunin mrk, ki pa bo iz naših krajev opazen kot delni. V okolici Ptuja se bo delni Lunin mrk začel ob 6:09, njegov maksimum pa bo ob 6:14, pri čemer bo Zemljina senca zakrila le 6,4 % Luninega premera (senčna magnituda 0,064)."

Po treh letih ponovno delni Sončev mrk

Po treh letih bo ponovno vidni delni Sončev mrk, ki bo 29. marca 2025. Gradišnik napoveduje, da bo tudi tokrat morda organizirano skupinsko opazovanje. V okolici Ptuja bo mrk začel na jugozahodnem delu neba in se končal na severozahodu. Sonce bo ob 12:02 doseglo zgornjo kulminacijo nad Ptujem, ko bo prečkalo nebesni poldnevnik opazovalca.

[[image_1_article_74914]]

Grki so prvič opisali opazovanje popolnega Sončnega mrka 6. aprila leta 647 pred našim štetjem. Ta mrk, ki je bil pred skoraj 2700 leti, je bil opazen tudi iz Ptuja, kjer so lahko opazovali delni Sončni mrk (angleško: Partial Solar Eclipse). Grki so mrke poimenovali z besedo "ekleipsis", kar pomeni "izginiti". V latinščini je to "eclipsis", v angleščini pa "eclipse".