Ta prinaša spremembe, s katerimi želi ministrstvo na področju stanovanjske politike doseči več družbenih in razvojnih ciljev ter izboljšati zaščito ranljivih skupin.

Žrtve naslija lahko kandidirajo kjerkoli, ne glede na kraj prebivališča

Med ključnimi spremembami je, da lahko žrtve nasilja v družini, ki bivajo v materinskih domovih, varnih hišah, zavetiščih ali centrih za pomoč žrtvam kaznivih dejanj, po novem kandidirajo na razpisih za neprofitna stanovanja ne glede na kraj stalnega prebivališča.

"S tem želimo žrtvam nasilja v družini omogočiti, da se preselijo v novo okolje, s čimer se povečata njihova varnost in možnost, da zaživijo novo življenje," so izpostavili na ministrstvu.

Dvignjen cenzus širi krog upravičencev

Občine in javni stanovanjski skladi lahko po novem na razpisih ponudijo stanovanja tudi osebam, ki imajo stalno prebivališče v drugi občini oziroma izven območja delovanja sklada. Po pojasnilih ministrstva s to spremembo občinam omogočajo, da v sklopu zasledovanja družbenih in razvojnih ciljev povečajo možnosti za privabljanje ljudi, zaposlenih v deficitarnih poklicih, ter spodbujajo priseljevanje prebivalstva.

"V prenovljenem pravilniku smo dvignili premoženjski cenzus za najem neprofitnega stanovanja in ohranitev neprofitne najemnine v času najema. S tem smo razširili krog upravičencev do neprofitnih stanovanj in povečali njihovo dostopnost, s čimer želimo vplivati na večjo družbena vključenost v stanovanjskih skupnostih," so še zapisali na ministrstvu.

Trajno oblodeli ne bodo več nujno v prednostni kategoriji

V prenovljenem pravilniku je kategorija oseb s trajnim obolenjem opredeljena kot posebna prednostna kategorija in ni več vključena v kategorijo socialnih razmer. "S tem dajemo občinam, stanovanjskim skladom in neprofitnim stanovanjskim organizacijam možnost, da se sami odločijo, ali bodo to kategorijo uvrstili v razpis kot prednostno kategorijo. S to spremembo pravilnika želimo nasloviti problematiko zlorab pri prijavah na razpise za neprofitna stanovanja," so pojasnili.