Slo24 opozarja na pereč problem v slovenskih trgovinah, kjer se pod imenom "sir v slanici" prodajajo izdelki, ki v resnici vsebujejo visoke količine palmovega olja namesto mlečnih maščob. To je na Redditu izpostavil zaskrbljen Slovenec, ki opozarja na zavajanje kupcev in potencialne zdravstvene pomisleke.

Potrošniki običajno predvidevajo, da je sir izdelan izključno iz mleka

Po zakonodaji EU sir ne sme vsebovati rastlinskih maščob, kar pomeni, da so takšni izdelki, kljub zavajajočemu poimenovanju, v nasprotju z veljavnimi predpisi. Evropski parlament je že leta 2021 jasno potrdil, da se izraz "sir" ne sme uporabljati za izdelke, kjer je mlečna maščoba nadomeščena z rastlinsko.

Med spornimi izdelki Slo24 izpostavlja predvsem "Danish White" znamk Divan Garden (Mercator) in Akadia (Spar), ki vsebujeta 24 % oziroma 23 % palmovega olja. Čeprav je ta podatek zapisan v sestavinah, je pogosto skrit v drobnem tisku, kar otežuje prepoznavanje. Potrošniki običajno predvidevajo, da je sir izdelan izključno iz mleka, mikrobioloških kultur in sirila, zato ne preverjajo podrobno etiket. Zanimivo je, da nekateri drugi izdelki, tudi cenejše znamke, kot je Sparov "S-Budget Mehki beli sir", ne vsebujejo palmovega olja in so skladni s tradicionalno sestavo sira.

Kaj je 'narobe' s palmovih oljem?

Palmovo olje ima slab sloves predvsem zaradi svojega okoljskega, zdravstvenega in etičnega vpliva. Njegova pridelava pogosto vodi v krčenje tropskih deževnih gozdov, kar ogroža številne živalske vrste in prispeva k podnebnim spremembam. Zdravstveni pomisleki so povezani z visoko vsebnostjo nasičenih maščob, ki lahko povišajo raven slabega holesterola, ter z nastankom škodljivih snovi med industrijsko obdelavo. Poleg tega so plantaže palmovega olja pogosto kritizirane zaradi izkoriščanja delavcev in kršenja človekovih pravic.

Več o tej problematiki lahko preberete na Slo24.